Mantar Rus ruleti gibi

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Zonguldak Gökçebey İlçe Tarım Müdürü İrfan Soysal, doğada toplanan mantarların, Rus ruletinden daha tehlikeli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zonguldak il genelinde son 4 günde 31 kişinin mantar zehirlenmesi sonucu hastanelere başvurması üzerine, yetkililer vatandaşları uyardı. Gökçebey İlçe Tarım Müdürü İrfan Soysal, ormanlardan toplanan mantar türlerinden çoğunun zehirli olduğunu belirterek, “Mantar zehirlenmeleri ve buna bağlı ölümlerden korunabilmek için yabani mantarlardan tümüyle uzak durulması gerekir. Seralarda özel yetiştirilen ve ambalaj içinde satılan, firma adı ve adresi belli olan kültür mantarlarının tüketilmesi zehirlenmeleri önleyecektir” dedi.

Ormanlık alanlar ve kırlarda kendiliğinden yetişen mantarların yenilebilenlerinin zehirlilerinden ayırmanın mümkün olmadığını söyleyen Soysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Zehirli mantarları kolayca tanımak için pratik ayrım noktaları bulunmamaktadır. Kulaktan dolma, yanlış, kalıplaşmış ve bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak çok ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Yanlış inanışlar doğrultusunda toplanan ve tüketilen mantarlar ölümlere yol açmaktadır. Mantar, Rus ruletinden daha tehlikeli. Rus ruletinde 6'da 1 ölme ihtimali vardır. Mantarda ise bu oran 6'da 5'tir. Bu saptama gerçekten doğru, çünkü bazı zehirli mantarların gerçekten hiç şakası yok. Kesinlikle öldürüyor.”

Soysal, mantar zehirlenmelerindeki belirtileri ise şöyle anlattı:

“Yabani mantar yedikten sonra göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş dönmesi, karın bölgesinde kramplar ve göz bebeklerinde küçülme şikayetleri görülen hastaların vakit kaybetmeden kusturulması gerekir. Hastanın en kısa zamanda doktora götürülmesi, mümkünse hastanın yediği mantar örneğinin de beraberinde götürülmesi yararlı olacaktır. Yeterli düzeyde tedavi edilemeyen vakalar, ağır karaciğer yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious