Mantar zehirlenmeleri arttı

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Ukrayna'da yabani mantarlar birçokları için ekmek kapısı olurken, bilinçsiz mantar tüketimi ölüme varan zehirlenme olaylarına kapı aralıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yılbaşından 18 Eylül tarihine kadar mantardan zehirlenen 259 kişiden 25'i hayatını kaybetti. Bu sayının önemli bir kısmını ise Eylül ayının ilk yarısındaki zehirlenme olayları oluşturuyor. Bakanlık, bu ay 23'ü çocuk olmak üzere 103 kişinin mantardan zehirlendiğini ve zehirlenen 7 yetişkinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık yetkilileri, vatandaşların yabani mantarları yemekle büyük bir risk aldıkları uyarısını yaptı. Yetkililer, yasak olmasına rağmen 8 yaş altındaki çocuklara da yabani mantar yedirilmesine anlam veremediklerini vurguladı.

Mantarın türü, yetiştiği yer ve pişirilme şekline kadar birçok etken sağlığa zarar vermesine neden olabiliyor. Uzmanlar mantarın yenmesinin ardından ilk yarım saat içinde zehirlenme belirtileri verebileceği gibi söz konusu belirtilerin 24 saat içinde de ortaya çıkabileceğine dikkat çekerek, tıbbi yardım almada geç kalınması durumunda zehirlenmenin ölmüle sonuçlanabileceğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious