Mantar zehirlenmelerine dikkat edin'

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Yılmaz, mantar zehirlenmesinde müdahaleye geç kalındığında yüksek oranda ölümle seyreden ağır bir tablo ile karşılaşıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Mantarların özellikle yağışlı geçen bir mevsimin ardından çok miktarda yetiştiğini ve genellikle düşük gelirli aileler tarafından besin olarak tercih edildiğini aktaran Yılmaz, bu nedenle yabani mantarlara bağlı zehirlenmelerin bazı bölgelerde önemli bir sorun olarak görüldüğüne dikkat çekti.

Yılmaz, "Türü belli olmayan ve hatta türü bilinen bile olsa çevreden toplanarak yenen mantarlar, karaciğer veya böbrek yetmezliğinden, ölüme kadar birçok ciddi sonuca yol açabileceğinden özellikle bu mevsimlerde açıkta satılan, kontrolü yapılmamış, çevreden toplanmış mantarlar yenmemelidir." diye konuştu.

Zehirli mantarlar hakkında bilgi veren Yılmaz şöyle devam etti: "Mantarların zehirli olduğunu gösteren herhangi bir koku veya tat yoktur. Genel bazı kurallar mantarların zehirli olup olmadığını tanımlamak için kullanılmaktadır. Mantarın şapka kısmının parlak turuncu renkli olması, 6-7 cm gibi geniş olması, şapkanın üzerinin düz veya girinti çıkıntı ya da şapkanın ortasında çukurluk olması, şapkanın altında yer alan jillerin mantarın gövdesine doğru uzanması, mantarın gövdesinin 2-3 cm'den kalın, 8-10 cm'den uzun olması bu tanımlar arasındadır. "

Dr. Yılmaz, "Bilinmeyen bir mantar yiyen kişi şiddetli karın ağrısı çeker. Vücutta soğuma ve morarma, idrar çıkaramama, halsizlik, ishal, bulantı ya da kusma gibi semptomlardan şikayetçi olur. Bu yüzden en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir." ifadesini kullandı.

Yılmaz, şu önerilerde bulundu: "Zehirlenme belirtileri görülür görülmez hasta kusturulmalıdır. Hasta lavaboya değil, bir kaba kusturulmalı, kap doktora gösterilmelidir. Kusma ile ishal, aslında vücudun kendi kendine aldığı bir savunma şeklidir. Her 2 durumda da vücut zehiri dışarı atmak istemektedir. Hasta en kısa zamanda doktora yetiştirilmeli, mümkün ise mantar örneği de beraberinde götürülmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious