Mantarlarını tüketirken dikkat!

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Türü bilinmeyen mantarlar yerine kültür mantarlarını tüketilmesi gerektiği bildirildi. Uzmanlar doğada kendiliğinden yetişen mantarların kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini aktarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, türü belli olmayan mantarların yerine kesinlikle kültür mantarlarının tüketilmesi gerektiğini aksi takdirde istenmeyen besin zehirlenmelerinin meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

Halk arasında zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır, sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır, ağaç üstündeki mantarlar zehirlemez, mantar yoğurt ile yenirse zehirlemez gibi bilgilerinin tamamının yanlış olduğunu aktaran Cingöz, bu yüzden kültür mantarlarının tüketilmesi gerektiğini hatırlattı.

Cingöz, bu arada satın alınan mantarın ambalajlı olmasına ve ambalajında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın üretim izninin tarih sayısının, imal ve son kullanma tarihlerinin olup olmadığına bakılmasına dikkat çekti.

Türü bilinmeyen mantarların yenilmesine bağlı olarak meydana gelen mantar zehirlenmelerinde; çarpıntı, şuur bozuklukları, bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş, solunum ve dolaşım yetersizliği görüldüğünü aktaran Dr. Cingöz, böyle durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini kaydetti.

Dr. Cingöz, beslenmede sıkça kullanılan yiyeceklerden biri olan mantarın etle aynı besleyici özellikte olduğunun düşünüldüğünü ancak bunun doğru olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious