Mantı dükkanı yoksul sevindirdi

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Mantı Evi, 2004 yılında hizmete giren "Sevgi Mağazası" aracılığıyla bugüne kadar 10 bini aşkın kişiyi giydirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sevgi Mağazası'na gelir sağlamak amacıyla hayata geçirilen "Mantı Evi" projesinin ardından şimdi de dikiş atölyesinin açılışı yapılıyor. Ayrıca Sevgi Mağazası artık ihtiyaç sahiplerine birinci el kıyafet yardımı yapıyor.

İlk zamanlarda hayırsever vatandaşlardan ikinci el kıyafetler toplayarak bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştıran OSYEG 21, yeni projeleriyle hizmet yelpazesini geliştirdi. Sevgi Mağazası'na gelir sağlayan "Mantı Evi" projesiyle yeni bir dönemi başlatan OSYEG 21, mantı satışından elde edilen gelirin bir bölümünü "Sevgi Mağazası"nı birinci el kıyafet alımı için kullandı. Mantı Evi'nden elde edilen gelirin geri kalan kısmı ise ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Bugüne kadar Mantı Evi'nde ürettiği mantı, baklava, börek ve sarma gibi yiyeceklerin siparişi karşılığında ve Irgandı Köprüsü'ndeki restoranda yapılan satışlarından gelir sağlayan OSYEG 21, bundan sonra kurulan dikiş atölyesinde üretilen ev tekstili ürünleri, koltuk şalı, minder, yastık, seccade, çeyiz takımları ve yatak örtüleri gibi ürünlerin satışından da gelir elde edecek. Yaklaşık iki ay önce açılan dikiş atölyesinde toplam 10 gönüllü bayan çalışıyor. Biri sanayi tipi, biri overlok ve iki adet de dikiş makinesinin yer aldığı atölyede şimdilik toplam 4 makine ile çalışılıyor. Sabah 09.00 ile 17.00 saatleri arasında mesai yapan gönüllü bayanlar bu süre zarfında hazırladıkları ürünleri satışa hazır hale getiriyorlar. Hazırlanan ürünlerin satışı için de kermes düzenleyen bayanlar, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ilk kermesten yaklaşık 3 bin YTL gibi bir gelir sağladılar. Sağlanan bu gelirin bir bölümü burslu öğrencilere ve ihtiyaç sahiplerine aktarılırken, geri kalan bölümü de "Sevgi Mağazası"na birinci el kıyafet alımı için aktarılıyor.


MANTI EVİ GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR


OSYEG 21 Elmasbahçeler Kültür Merkezi'nde oluşturduğu üretim amaçlı hizmete soktuğu "Mantı Evi" projesiyle gönüllülük esasına dayanan başarılı bir projeyi hayata geçirmiş oldu. Gönüllü bayanlar Mantı Evi'nde yaptıkları mantı, baklava, börek ve zeytinyağlı sarma gibi yiyecekleri sipariş üzerine satışa sunuyor.

Burada vatandaşa pişirilmiş ürünler servis edilirken, elde edilen gelir de Sevgi Mağazası'na aktarıldı. Mantı Evi'nde görev alan bayanlar dönüşümlü olarak sabah 09.00 ile 18.00 saatleri arasında görev yapıyor.

Sevgi Mağazası hizmete girdiği 2004 yılından bu yana 10 binden fazla kişiye zamanlarda hizmet verdi. İlk kurulduğu sıralarda ikinci el kıyafet yardımı yapılan Sevgi Mağazası'nda zaman içinde birinci el kıyafet yardımına geçildi.

Halen birinci el pantolon, gömlek, ceket, ayakkabı, çorap, iç çamaşırı, etek, buluz, tşört ve okul gömleklerinin ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığı Sevgi Mağazası'nda ikinci el ürün olarak yok yok. Gelinliklerden sünnet kıyafetlerine kadar her türlü özel kıyafetin de yer aldığı ikinci el giysiler de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious