Mantının yoğurdunu 112 acil servisten istediler

  • Giriş : 02.02.2006 / 00:00:00

Trafik kazası ve diğer acil yaralanma ve hastalıklarda önemli bir hizmet veren 112 Acil Servisi'ni gelen ihbar telefonları tahammül ve edep sınırlarını aşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mesala Erzurum'daki 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi İstasyonu'na günde tam 12 bin küfürlü telefon geldi. Bu ürkütücü rakam halkın yararına kurulan bu birimin ne denenli amacına uygun olarak kullanıldığını gözler önüne seriyor.

Erzurum 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi İstasyonu, arayan her numarayı ve görüşmeyi saniye saniye kaydetmeye başlamasının ardından çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. İlde 112 acil servise günde 20 bin telefon gelirken bunlardan 12 binini küfürlü telefonlar oluşturuyor.

Sadece 300 kişi acil hasta bildirimi yaptığı aramaların geri kalanları ise dalga geçmek, taciz etmek, ev adresi, yemek tarifi ve okey oynanması gibi konulardan oluşuyor.

Erzurum Ambulans Servisi Başhekimliği 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi İstasyonu'nun 2005 yılı faaliyet raporlarına göre; ekip 16 bin 291 kişiyi hastaneye yetiştirirken 1 milyon kilometrenin üzerinde yol yapmış. Ekipler en fazla kalp krizi ve travmalar için olay yerine giderken günlük yaklaşık 20 bin telefona cevap vermiş. Ancak çalışanları kurtardıkları hayatlar mutlu ederken gelen 20 bin aramanın 12 binini oluşturan küfürlü telefonlar ise üzüyor. Bu aramalar içinde 4 saat aralıksız küfür eden yetişkinler bulunurken 3 yaşındaki çocuklar da yer alıyor.

Erzurum Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Cezmi Karaca komuta merkezine gelen binlerce çağrının olduğunu belirterek taciz telefonları ve ilgisiz aramalar konusunda sıkıntılı olduklarını söyledi. Başhekim Karaca, " 24 saat telefon dinliyoruz. Günde 15 ila 20 bin telefon geliyor. Bunun yaklaşık 12 binini küfürlü telefonlar oluşturuyor. 3 telefon ve 5 hatla hizmet veriyoruz. Telefonlar sürekli çalıyor. Amaç dışı aramalar sonucu hatlar da meşgule düşüyor." diyor.

Kendisinin aralıksız 4 saat küfredenlere şahit olduğunu söyleyen Dr. Cezmi Karaca, "Telefonlarımızda arayanın numarası da düşüyor. Bizde kibarca uyarıyoruz. Numaralarının göründüğünü söylediğimizde bazen özür dileyip kapatıyorlar. Bazıları ise küfür etmeye devam ediyor. Biz de adresini öğrenip Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet ediyoruz.'' ifadelerini kullanıyor. Erzurum Müftülüğü'nden konuyla alakalı hutbe verilmesi yönünde istekte bulunduklarını söyleyen Cezmi Karaca, "Müftülük bir Cuma Namazı hutbesinde küfür edilmemesi konusunda hutbe verdi. Biz de Halk Eğitim Merkezi'nde programlar düzenleyerek amaç dışı aramaların önüne geçmeye çalışıyoruz. " diye konuştu.

112 Acil Servise gelen aramaları cevaplayan Sağlık Memuru İlhami Altun ise çok sayıda küfürlü telefona cevap verdiğine dikkat çekiyor. Altun "Gerçekten ihtiyacı olanlar dışında, küfür edenler, başka numaları sormak isteyenler, çocuklar, dalga geçenler gibi çok sayıda telefon alıyoruz. Bu aramalarda ağzı alınmayacak küfürler edilirken, 'Elimde okey var. Bitiyim mi? dolanayım mı? Mantı yiyoruz. Yoğurt bitti abi. Ne yapalım?" gibi gereksiz sorularla da karşılaşıyoruz. " şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious