Marangoz çırağıydı şimdi öğrenci yetiştiriyor

Marangoz çırağıydı şimdi öğrenci yetiştiriyor.17390
  • Giriş : 02.02.2008 / 16:08:00

Yıllar önce marangoz çırağı iken ustasından saz yapımını ve çalmayı öğrenen İlhan Koldemir, mesleğini yaşatmak için öğrenci yetiştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıllar önce marangoz çırağı iken ustasından saz yapımını ve çalmayı öğrenen İlhan Koldemir, mesleğini yaşatmak için öğrenci yetiştiriyor.
Türk Halk Müziği'nin unutulmaz ismi Nida Tüfekçi'nin kısa bir süre talebesi olan Yozgat'ın en eski saz ustası İlhan Koldemir ilerlemiş yaşına rağmen sanatını kendinden sonraki nesillere aktarmak için çalışıyor.

Çocukluk yıllarında bir marangoz çırağı olarak işe başlayan Koldemir, Yozgat'ta saz ve bağlama ustalarının son temsilciliğini yapıyor. 25 yıldır bağlama, keman ve kabak kemani yapıyor.

Gençlik yıllarında kısa bir sürede olsa Nida Tüfekçi'den ders alan sanat aşığı, şimdilerde değişik mesleklerden 52 kişinin oluşturduğu koroya kurs veriyor. Özellikle son yıllarda Yozgat'ta bağlamaya olan ilginin arttığını ifade eden Koldemir,

"Asıl mesleğim marangozluk. Ustama zaman zaman saz, keman ve ud gibi müzik aletleri tamir için getirilirdi. Ustam hem iyi ustaydı hemde iyi saz çalardı. Bende o zamanlarda müzek aletlerine karşı merak oluştu. Askerlik yıllarımda Nida Tüfekçi'den kurs aldım. 25 yıldır saz yapıyorum. Saz kursları veriyorum. Yine ilimizde kurulan Türk Sanat Müziği korosundaki arkadaşlarımla saz, ud keman çalıyorum" dedi.

Yozgat belediyesi tarafından kültür varlıklarının tanıtılması için yaptırılan kültür evlerinden birini kiralayan İlhan Koldemir ürettiği müzik enstrümanlarının satışını yapyor. Eşinin de yardımıyla hem saz yapan hem de kurs veren İlhan Koldemir konuşmasını şöyle tamamladı,

"Eşim atölyede çalışırken de bana çok yardımcı oluyor. Halkımız genelde bağlamaya rağbet gösteriyor. Bağlama alıyor, keman satışları yok denecek kadar az oluyor. Bu nedenle bizde imalatımızı daha çok bağlamaya kaydırıyoruz. Bir bağlamayı bir haftada imal ediyorum. Ortalama olarak ayda 4 bağlama yapıyorum.Bağlama fiyatları 140 ile 400 YTL arasında değişiyor."

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious