Maraş dondurmasının sırrı kaşıkta!

Maraş dondurmasının sırrı kaşıkta!.14292
  • Giriş : 11.07.2009 / 10:47:00

Kahramanmaraş'ın ismiyle özdeşleşen dondurmasının lezzeti, ustalarının elindeki kaşıkla gerçekleştirdiği büyük emekte yatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaz sıcaklarının ferahlatan lezzeti dondurma, özellikle çocukların bu vazgeçilmez tadı yerken yaşadıkları mutluluğun yüzlerine yansımasına neden oluyor.

Dondurma deyince de akla ilk gelen Kahramanmaraş, yıllardır bu serinleten lezzeti yapan ustaları ile tanınıyor. Dondurmasının sırrı her ne kadar keçi sütü ve salepte gizli olsa da dondurma ustalarının elindeki marifet de bu tada ayrı bir lezzet katıyor.

Kahramanmaraşlı dondurma ustaları bugün sırdaş doğanın kendilerine sunduğu nimetleri bu birikimler ışığında işliyor ve Türk ulusal lezzet kültürünün baş köşelerinden birine oturan Maraş dondurmasını tüm dünyaya armağan ediyor.

Kahramanmaraş'ın yetiştirdiği en önemli dondurma ustalarından biri olan Erdal Kanbur, 5 yaşından bu yana elindeki demir kaşıkla bu sihirli lezzete emek veriyor.

Henüz teknolojinin gelişmediği dönemde ailesi ile birlikte sokakta dondurma satmaya başlayan Kanbur, AA muhabirine, ''Bu dondurma dövüldükçe güzelleşiyor, lezzeti artıyor. O yüzden ustaya büyük görev düşüyor. Elinizde demir kaşık saatlerce dondurma fıçısının başında çalışmak hiç de kolay değil aslında'' dedi.

Kanbur, şöyle konuştu:

''Bizler eskiden çok meraklıydık. Şimdi bakıyorum yeni nesil çok tembel. Kaşığı eline almaya korkuyor. Daha doğrusu işin kolayına kaçıyor. Kahramanmaraş dondurmasının lezzeti ve sırrı hem bu kaşıkta hem de bunun usulünce dövülmesinde yatıyor. Kimse bunun farkında değil aslında. Firma olarak bu konuya büyük önem veriyor ve dondurmacı ustası yetiştiriyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*