Maraş'ın iadesi söz konusu değil!

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül; “Kıbrıs'ta asker çekme veya Maraş'ın iadesi söz konusu değil” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısı için bulunduğu Tahran'da Türk Büyükelçiliği'nin Rezidansı'nda basınla sohbet etti. Abdullah Gül, Kıbrıs'ta asker çekme veya Maraş'ın iadesinin söz konusu olmadığını belirtti.
Kıbrıs'ta son günlerde yapılan görüşmeleri değerlendiren Gül, ''Öyle asker çekmek, Maraş'ın iadesi gibi konuların hiçbiri söz konusu değil. Bunların hiçbiri kağıt üzerinde yok" dedi.

Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı desteklediklerini ve uluslararası toplumun Türk tarafının ne kadar yapıcı olduğunu bir kez daha göreceğini belirtti. Gül, Kıbrıs'ta 'iki taraflılık, siyasi eşitlik ve yeni çıkacak yapının ortaklık yapısı içinde olması'nın sorun için üç önemli unsur olduğunu vurguladı.

Abdullah Gül, Tahran'da yapılan toplantının komşu ülkelerin Irak'ta olup bitenleri seyretmediklerini ve Irak'ın geleceğine yakın ilgi içinde olduğunu gösterdiğini belirtti. Toplantı sonuç bildirisinin gayet olumlu olduğunu ve bildiriye Türkiye'nin de yakından ilgilendiği bazı meselelerle ilgili kuvvetli cümleler konulduğunu söyledi. Gül, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüşmesinde son dönemde edindiği izlenimleri aktardığını belirterek, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ile Tahran'a gelmeden önce ve daha önce de görüştüğünü ifade etti. Gül, Laricani'nin yaptığı ve yapacağı görüşmelerin çok önemli olduğunu dile getirdi. İran'ın nükleer programı sorununun diplomatik yollarla çözülmesinin, dünyadaki meselelerin diplomatik yolla çözülmesini isteyenlerin elini kuvvetlendirileceğini söyledi.

Gül, G-8 toplantısı öncesinde yapıcı mesajların verilmesinin soruna hemen çözüm getirmese de havayı yumuşatacağını ve iki tarafta da samimi ve diplomatik çözüm yanlısı bir tutum bulunduğunu kaydetti. Abdullah Gül, Türkiye'nin söz vermesine rağmen 9. uyum paketinin tümünü TBMM tatile girmeden geçiremediğini ve şu anda idari tedbirlerin halledilmekte olduğunu söyledi. Gül, düzenlemelerin Meclisin erken toplantısıyla Ekim'de açıklanacak AB İlerleme Raporu'ndan önce çıkarılmasını umduğunu dile getirdi.

Son günlerde tartışılan zorunlu din dersi konusunu değerlendiren Gül, bu konuda anayasa maddesi bulunduğunu ancak kendisinin şahsi fikrinin hiçbir şeyin zorunlu olmaması şeklinde olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious