Mardin Kalesi'nden kopan kayalar tehlike saçıyor

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Mardin'de, 7 bin yıllık tarihi kaleden kopan büyük kaya parçaları, tarihi medrese ile 3 çatısına düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Can kaybının olmadığı olayda, evlerin büyük kısmı yıkılırken, düşen kaya parçaları tedirginliğe yol açtı.

Mardin Kalesi'nin yamacında kurulan Medrese Mahallesinde dün gece geç saatlerde büyük bir gürültü ile kopan kaya parçaları tarihi Zinciriye Medresesi ile 3 evin çatısına düştü. Yıkılan evlerden ikisinin atıl durumda olduğu belirtilirken, kullanılan evde yaşayan Azize Şabuktekin'in ise çocukları ile birlikte misafirlikte olduğundan dolayı yıkılan evlerde ölen ve yaralanan olmadı.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Metin Pamukçu, kaya parçalarının düştüğü alanın riskli bölge olduğunu bildiklerini ve bu anlamda bütün mahalleye daha önce uyarılarda bulunduklarını söyledi. Başkan Pamukçu, belediye olarak valilik nezdinde kaledeki çatlakların onarılması ve önüne geçilmesi için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Bölgenin askeriyeye ait olmasında dolayı buraya müdahale edemiyoruz. Tehlikenin önüne geçmek için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Tek tesellimiz evde oturan ailenin misafirlikte olduğu için şans eseri kimseye bir şey olmaması." dedi.

Mahallenin kaleden kopabilecek kayaların riski altında olduğu konusunda daha önceleri defalarca yetkilileri uyarmalarına rağmen bir tedbir alınmadığını söyleyen mahalle sakinleri ise, yetkililerden son 50 yıl boyunca onarım ve restorasyondan geçmeyen kale surları için bir çalışmanın başlatılması gerektiğini ifade etti.

Olaya tepki gösteren vatandaşlardan Tekin Narşap ise, mahalle sakinlerinin kale tehlikesi altında olduğunu dikkat çekerek en kısa zamanda tedbir alınmasını istedi.

Tarihi kentte yıkılma tehlikesi bulunan bütün eserler Valilik ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bir bir restore edilirken tarihi kalenin Hava Radar Komutanlığı ve NATO'ya bağlı askeri üs olarak kullanılmasında dolayı restore edilemiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious