Mardin son yılların en kurak sezonunu geçiriyor

Mardin son yılların en kurak sezonunu geçiriyor.14173
  • Giriş : 16.01.2008 / 11:25:00

Mardin son yılların en kurak sezonunu geçiriyor. Mardin Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan, yağış gelmesi konusunda umutlu olduklarını belirterek, "Allah'tan umut kesilmez.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayaz ve don yüzünden her yer buz kesti. Henüz ekili alanlar için ciddi bir durum yok. Ama endişelerimiz var. Yağmur yağmazsa zarar görebiliriz." dedi.

Özkan, ekili alanlar için ise henüz bir şeyler söylemenin erken olduğunu söyledi. Etkili soğukların ekili alanlar için oluşturduğu olumsuzlukları şu aşamada kestirmek mümkün olmadığını kaydeden Özkan, "Yağışların düşmesi halinde çimlenme durumundaki ekili alanlara çok verimli olacağı kesin. Bu nedenle umutlu bir bekleyiş içindeyiz ve inşallah hububatta ciddi kuraklıklar olmaz da ithalat yoluna yönelmeyiz." diye konuştu.

Mardin'de yağmurun düşmesini umutla beklediklerini söyleyen çiftçi Abdulkadir Yıldız ise, "Çok zor şartlar altında ekim yaptık. Yüzlerce dönüm arazimiz var. Bunun büyük bir bülümü yağmur şartlarına dayalı. Bu nedenle kaygılıyız. Kuraklığın giderek artması bu endişemizi artırıyor." şeklinde konuştu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious