Mardin tarihine sahip çıkıyor

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, son yıllarda Mardin'de birçok tarihi yapı onarılarak yeniden restore edildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

6 bin yıllık tarihi şehrin dokusunu korumak için hayırsever vatandaşların ve devletin imkânları ile birçok tarihi eser yeniden restore edildiğini belirten Mardin valisi Mehmet Kılıçlar, inanç ve kültür turizmi kapsamında Mardin'de birçok cami ve kilisenin yeniden restorasyonu yapıldığını söyledi.

Son 4 yılda özelikle Mardin kentinde bulunan tarihi Şehidiye, Latifiye, Ulu, Reyhanîye Camisi, Zinciriye Medresesi olmak üzere bir çok tarihi camiyi ve medrese onarılarak yeniden ibadete açıldığını ifade eden Kılıçlar, "Aynı zamanda Mardin ve ilçelerinde bulunan ve Süryani cemaatine ait bir çok kilise ve ibadethane restorasyon edildi. Şu anda restorasyon çalışmaları devam eden bir çok cami ve kiliselerin inşaatı bitmek üzeredir. Cami ve kilisenin yan yana olduğu medeniyetlerin kardeşçe yaşadığı Mardin'de bu çalışmalar dünyaya önemli mesajlar vermektedir. Barışın ve hoşgörünün kentinde yaşayan Müslüman ve Süryani cemaati bu çalışmalardan dolayı çok mutlu olduklarını bize iletmektedir. Dünya turizmine önemli katkılar sağlayan Mardin'in acilen Dünya Kültür mirası olan UNESCO'ya alınması gerekir" dedi

Her yıl ortalama 200 ile 400 bin turistin ziyaret ettiği Mardin'in tarihe dokusunu korumak için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan vali Kılıçlar, " Dünyanın gündemine oturan Mardin'in artık bir dünya şehri unvanını çoktan hak etti. Avrupa'ın ve dünyanın artık bunu görmesi gerekir. Bu şehir hepimizin tarihi kültürel varlıkları ile dinleri ve dilleri ile tam bir kültür şehri olan Mardin'in bu güzelliğini dünyaya yansıtmak için restorasyon çalışmalarımız devam edecektir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious