Mardin'de 10 bin kişi 'Askerlik' için sırada

Mardin'de 10 bin kişi 'Askerlik' için sırada.8106
  • Giriş : 25.10.2007 / 07:05:00
  • Güncelleme : 25.10.2007 / 00:58:32

Mardin'de terörü telin yürüyüşüne katılan 10 bin kişi askere gitmek için İl Jandarma Komutanlığı'na başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mardin'de düzenlenen geniş katılımlı teröre telin mitinginde ilginç gelişmeler oldu. Terörü ellerinde Türk bayrakları ile lanetleyen vatandaşlar, yürüyüşten sonra Mardin Jandarma Alay Komutanlığı giriş nizamiyesini aşarak buradaki askerleri bağırlarına bastılar. Asker olmaya geldiklerini belirten vatandaşlar, askerlerle birlikte Nizamiye kapısı girişinde hep birlikte İstiklal Marşı okuyup, bölücü terör örgütü aleyhinde sloganlar attı.

Sivil toplum örgütlerinin düzenlediği teröre telin mitingine Mardin'de geniş bir katılımla gerekleşti. Cumhuriyet meydanında toplanan 10 binin üzerindeki vatandaş kitlesi, "Türk, kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir, Barzani şaşırma, sabrımızı taşırma, Kedi değil, köpekleri istiyoruz" şeklinde uzun süre slogan attılar.

Şehit düşen askerler için önce saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okuyan vatandaşlar, 12 şehit askerin isimleri hep bir ağızdan haykırdı. Türk Kamu-Sen Mardin şube Başkanı Şeyhmus Kanat, asırlardır bir arada olan Türk, Kürt, Alevi, Süryani, Ermeni ve daha çok farklı etkinlik kökene mensup insanların Türkiye Cumhuriyeti devletinin çatısı altında ve tek, yürek, tek bilek olduğuna işaret ederek, "Bizi böldürmediler. Böldüremeyecekler de. Burdan hain ve kalleşlere sesleniyoruz. Sabrımız taştı. Kin ve öfkemiz daha da artmadan bu teröre dur demeyenleri durduracağımızdan kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Bu konuşma ardından ellerindeki Türk bayrakları ile yürüyüşe geçen 10 bin kişilik halk kitlesi, 7 kilometrelik parkuru terör örgütü aleyhinde atılan sloganlarla kat ederek, Mardin il Jandarma Alay Komutanlığı nizamiyesine giriş yaptı.

"Hepimiz askeriz. Asker olmaya geldik. Askere, polise uzanan eller kırılsın. En büyük asker bizim asker" şeklinde uzun süre tezahüratta bulundu. Kışla kapısına gelen askerlerle bütünleşen vatandaşlar, Mehmetçikleri omuzlayarak sevgi gösterisinde bulundu. Çok sayıda polis ve özel harekatçı polisinde katıldığı Jandarma Alay Komutanlığı nizamiyesindeki gösteri, karşılıklı sevgi gösterileri arasında bir müddet devam etti.

Mardin'de yaşanan bu olay bazı şehit ailelerini duygulandırırken kadınların bile askere gitmek istemesi ise dikkat çekti. Askerlerin alışık olmadığı bu bütünleşme ardından karşılıklı sevgi gösterileri arasında nizamiyeden ayrılan vatandaşlara, komutanlar teşekkür etti.

Mardin'deki teröre telin mitingi daha sonra, geniş güvenlik önlemleri altında olaysız bir şekilde sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious