Mardin'de 13 yıllık kan davası bitti

Mardin'de 13 yıllık kan davası bitti.7328
  • Giriş : 24.03.2008 / 15:19:00

Mardin'in Derik ilçesine 2 aile arasında 13 yıl önce başlayan kan davası kaymakam ve ilçenin ileri gelenlerinin araya girmesiyle barışla noktalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlçeye bağlı Söğütözü köyünde aralarında husumet bulunan Mirlazım Geyikoğlu ve Şeyhmus Geyik şehrin ileri gelenlerin girişimleri sonucu barıştırıldı. 2 aile arasındaki barışma düzenlenen bir yemekle kutlandı.

1995 yılında aile içinde bilinmeyen bir tartışmayla başlayan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın ardından devam eden kan davası, Derik'in ileri gelenlerinden Mehmet Şerif Temelli'nin girişimleri sonucu tatlıya bağlandı.

"Bu bölgenin kan davalarıyla anılmasını istemiyoruz" diyen Temelli, herkesin kardeşçe yaşamasını istediğini ve barışın her iki aileye de hayırlı olmasını dilediğini söyledi.

Aile fertlerinden Mehmet Danış'ta 2 aileyi bir araya getirip barışmalarını sağlayanlara teşekkür etti.

Barış yemeğini organize eden ve 2 ailenin barışmasında etkili olan Derik Esnaf Sanatkarlar Başkanı Atman Elitaş, "Bunlar eski düşünceler. Barışın herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Barış yemeğine katılan Derik Kaymakamı Rıza Gençoğlu da, " Barışmasını bilmeyen kavga etmesin. Halkımızın barışı, huzuru ve mutluluğu bizi sevindiriyor. Umarım bu tatsızlıklar bir daha yaşanmaz. Barışın sağlanmasında emeği geçenleri kutluyor her iki aileye de hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

Sögütözü köyünde yapılan barış yemeğine 500 kişi katılırken, yemekte 50 küçükbaş hayvan kesildiği, 500 kilo pirinç kullanıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious