Mardin'de 400 ev kullanılmaz halde

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Mardin'de meydana gelen sel felaketinden zarar gören ev ve iş yerlerinde hasar tespit çalışmalarına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Vali Yardımcısı Osman Nuri Canatan'ın getirildiği kriz masası başkanlığına vatandaşların zarar ve ziyanları ile ilgili başvuruları yapabileceklerini söyledi.

Mardin il merkezi Organize Sanayi Bölgesi, İstasyon Mahallesi Yenişehir semti, ve tarihi kent merkezinde çok sayıda ev ve iş yerinin sağanak yağışlar sonucu oluşan sel sularına maruz kaldığını ifade eden Kılıçlar, "Midyat ilçesi Çavuşlu ve Şenköy beldelerinde çok sayıda konutun sel sularından zarar gördüğünü bununla birlikte Mazıdağı ilçesi ve kırsalı da dahil olmak üzere iki gün içinde 400 ev sel sularından dolayı kullanılamaz hale geldi. Ayrıca selden dolayı da 500 büyük ve küçükbaş hayvan telef oldu. Şu anda zararın maddi boyutu ne kadar olduğu kesin olarak tahmin edemiyoruz. Ancak maddi ve can kaybı açıdan Mardin büyük zarar gördü." dedi.

İl ve ilçelerde gelen bütün ihbarları değerlendirdiklerini vurgulayan Kılıçlar, "Bölgemizdeki büyük afetin yaralarını sarmak için devlet olarak seferber olduk. Mağdurların yaralarını en kısa zamanda saracağız. Şu anda kriz masası bölgede oluşturduğu ekiplerle zararları tespit ediyoruz." diye konuştu.

Bu arada İçgören köyünde sel sularına kapılan minibüsün içinde bulunan 13 kişiden 12 kişinin cesedi dün toprağa verilirken, minibüsün içinde bulunan 4 yaşındaki Cihan Adanır'ın cesedi hala bulunamadığı belirtildi. Köylüler ve sivil kurtarma ekibi olayın olduğu bölgede Cihan Adanır'ı bulmak için yoğun çaba sarfettikleri belirtildi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious