Mardin'de öldürülen baba ile kızı toprağa verildi

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Yaşar köyünde cumartesi akşamı kimliği belirsiz kişilerce uzun namlulu silahla tarlada öldürülen Selahattin Aksu ve kızı Rozerin Aksu'nun cenazeleri toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kızıltepe'nin Harmanlı köyünde Selahattin Aksu ve kızı Rozerin için taziye çadırları kuruldu. Aksu ailesini çadırda ziyaret eden Kızıltepe Belediye Başkanı Cihan Sincar, olayın çok acı verici olduğunu belirterek, bir anne olarak bundan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Sincar, 15 yıldan beri faili meçhul cinayetlerin bölgede devam ettiğini belirterek, "Şu ana kadar bölgemizde yaşanan faili meçhullerdan bir netice alınamadı. İnşaallah bu olay faili meçhul cinayetlerin aydınlanmasına yol açar" dedi.

Selahattin Aksu'nun kardeşi Remzi Aksu ise, kardeşinin kimlerin öldürdüğü yolunda bir bilgilerinin olmadığını ifade ederek, "Olayı ben de telefondan öğrendim ve hemen köye geldim. Kardeşim Selahattin 1992 yılında terörden dolayı cezaevinde 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. O günden beri kendi halinde yaşıyordu." diye konuştu.

Selahattin Aksu'nun eşi Leyla Aksu ise, cinayeti kimin işlediğini bilmediğini belirterek, "Eşim eve gelmeyince merak ettim. Onun öldürüldüğünü komşularımdan duydum. Tarlaya gittiğimde eşimin ve kızımın cansız bedenleriyyle karşılaştım." dedi.

İnsan Hakları Derneği Mardin Şube Başkanı Hüseyin Cangir, Selahattin Aksu'nun eşi Leyla Aksu ile bir süre görüştü ve taziyelerini iletti.

Cangir, olayın faili meçhul olduğunu belirterek, "Olayın kimler tarafından yapıldığı henüz tespit edilmedi. Biz de konunun takipçisi olacağız." şeklinde konuştu.

Öte yandan, öldürülen Selahattin Aksu, bir hafta önce tarlasında üç torba Hint keneviri bulunmasından dolayı jandarma tarafından gözaltına alınmıştı. Hint kenevirinin kendine ait olmadığını ispat eden Selahattin Aksu daha sonra serbest bırakılmıştı.

Aksu, en son 3 Haziran'da Kızıltepe ilçesinde Demokratik Toplum Partisi İl örgütü tarafından düzenlenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto gösterisine katılmıştı.

Yaşar köyünde mevsimlik işler yapan Selahattin Aksu'nun daha önce de Kızıltepe DEHAP ilçe başkanlığına adaylığını koyan Davut Bozan'ın tarlasında sulamacı olarak çalıştığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious