Mardin'de selin blançosu

Mardin'de selin blançosu.19292
  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Mardin, selden en fazla etkilenen iller arasında yerini aldı. 3 gün devam eden yağmurların oluşturduğu selin blançosu ağır çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yağmurların tehlikeli boyutlara varması ile birlikte valilikte, 24 saat esası ile Vali Yardımcıları Osman Nuri Canatan ile Niyazi Ulugölge başkanlığında oluşturulan kriz masası, ilde meydana gelen sel baskınlarında ve mahsur kalan araç ile vatandaşlara anında kurtarma müdahalesi yapılmasını sağladı.

İş makineleri bir merkezde bulundurularak ihtiyaç duyulan yerleşim birimlerine sevk edildi. Sel sularından kapanan köy yolları açıldı. Kaymakamlar ilçelerinde meydana gelen zararları, zarar-ziyan tespit komisyonları aracılığıyla tespitlerini yaptırarak, zarar-ziyanları fotoğraflarla belgelendirdi.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar'ın yaptığı yazılı basın açıklamasında, Mardin'in Savur ilçesine Bağlı İşgören köyü ile Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Meydan köyü arasında yolcu minibüsünün sele sularına kapılması sonucu, Savur ilçesi İşgören köyü nüfusuna kayıtlı 11 (onbir) vatandaşın hayatlarını kaybettiği, 1 (bir) çocuğun ise kayıp olduğu belirtildi.

Açıklamada il merkezi dahil 9 ilçe ve 4 beldede 94 yerleşim biriminin selden zarar gördüğü, söz konusu yerleşim birimlerinde; 489 konut, 36 işyeri, 206 km yol ve 95. 920 dekar tarım arazinin zarar gördüğü, 102 büyük baş ve 386 küçük baş hayvanın telef olduğu açıklandı.

Selden zarar gören vatandaşların, zararlarının karşılanması için Başbakanlık ve Bayındırlık Bakanlığı'ndan ödenek talebinde bulunulduğu açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious