Mardin'deki festivalde katliam yası

Mardin'deki festivalde katliam yası.15338
  • Giriş : 09.05.2009 / 20:11:00

Aralarında 8 ülkeden gençlerin katıldığı GAPGENÇ Festivali, Mardin'de başladı. Festival bünyesindeki konserler ise iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


GAPGENÇ Festivali Basın ve Görsel İşler Sorumlusu Meltem Üçler, festivalin açılışı nedeniyle yaptığı açıklamada, Mazıdağı ilçesi Bilge köyündeki saldırı nedeniyle festivalin formatında değişiklik yapmayı kararlaştırdıklarını söyledi.

GAPGENÇ Festivali'nin bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlandığını belirten Üçler, ''Festivale Türkiye'nin 40 ilinden 600 genç katılıyor. Ayrıca Sırbistan, Gürcistan, İngiltere, Güney Kore, Estonya, İtalya ve Fransa'dan da gençler ve gençlik kuruluşları üyeleri de buradalar'' dedi.

Üçler, şöyle konuştu:

''Yaşanan talihsiz olaydan dolayı tüm festival ekibi oldukça üzgün. Festival, bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlandı. Teması 'Değişim İçin Paylaşım' olan bir festivalin yapılış şeklinin değil içeriğinin yani paylaşımın esas olması gerektiğini düşündüğümüz için biraraya gelmeyi sürdüreceğiz. Bu nedenle organizasyon ekibi olarak festivalin iptali ya da ertelenmesi değil, formatının değişimi yönünde karar aldık.''

Gençliğin, toplumsal sorunlara karşı duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayan Üçler, ''Mevcut durumda festival içinde düzenlenecek olan atölye, kültür-sanat etkinlikleri, paneller, sergiler ve söyleşiler aynen devam edecek, fakat planladığımız ana konserler yapılmayacaktır'' dedi.

Üçler, ayrıca festival yürüyüşünü, siyah tişörtler giyerek yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Festival kapsamında Cumhuriyet Alanı'nda, atölye çalışmalarının yer aldığı 42 adet stantın kurulduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*