Markaların patroniçeleri

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Dünyanın en ünlü markalarının Türkiye'ye ilgisi her geçen gün daha da artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu markaları Türkiye'ye getiren isimler ise oldukça tanıdık ve başarılı simalar.

ÖZELLİKLE büyük şehirlerdeki alışveriş merkezlerinde gözümüzü nereye çevirsek dünyaca ünlü bir markaya rastlar olduk. Son iki yıldır Türkiye pazarına giren yabancı markaların sayısı 50’yi buldu. Bu markaları Türkiye’ye getiren kişiler araştırıldığında ise Ekşioğlu, Sabancı ve Ramazanoğlu gibi tanıdık soyadları ortaya çıkıyor. İşte bunlardan bazıları:

Fazla alternatif

TÜSİAD Başkanı işadamı Ömer Sabancı'nın eşi Arzu Sabancı, ünlü İtalyan markası Patrizia Pepe'nin Türkiye temsilcisi... Sabancı, içinde yanan girişimcilik ateşine karşı koyamayarak markayı Türkiye'ye getirmenin yollarını aramaya koyuldu. Geçtiğimiz yıl ilk mağazasını açan Sabancı, 'Patrizia Pepe, son yıllarda Avrupa, Rusya, Tokyo ve Dubai'de büyüyor ve yeni mağazalar açıyor. Marka, modayı yakından takip eden Türk tüketiciler için de cazip modeller sunuyor. Mağazamıza gelen kadınlar; ayakkabıdan çantaya kadar kıyafetlerini kolaylıkla tamamlayabilecekleri alternatiflerle karşılaşıyorlar' diyor.

Çocuk modası

İnşaat sektöründeki yatırımlarıyla tanınan Ekşioğlu Ailesi'nin ikinci kuşak temsilcileri Burak ve Merve Ekşioğlu'nun Türk tüketicisiyle tanıştırdığı marka ise Natalys. Fransız bebek, çocuk ve hamile giysisi markası Natalys'i Türkiye'ye getiren Ekşioğlu kardeşler, ilk mağazalarını Kanyon'da açtılar. Ekşioğlu, 'Uzun zamandır yabancı bir markayı Türkiye'ye getirmek için fırsat kolluyorduk. Amerika'dayken farklı sektörleri araştırmaya başladık. Bu arada etrafımızda çocuk sahibi olanların kaliteli ve şık kıyafetler bulma konusunda ne kadar sıkıntı çektiklerini gördük. Sonunda Natalys'e karar verdik. Hem çok geniş bir koleksiyona sahip, hem de farklı zevklere hitap eden bir marka' dedi.

Kaliteli seçim

Koç Holding'in eski üst düzey yöneticilerinden Cengiz Solakoğlu'nun kızı Esin Ramazanoğlu babasının beklediğinin aksine 'İşletme' bölümünü değil, farklı bir alanı seçmiş. Moda tasarımı... O yıllarda işin satış değil de 'tasarım' tarafını seçse de bugün açtığı mağazada yabancı ev tekstili markalarının satışını yapıyor. Ramazanoğlu, çocukluk arkadaşıyla birlikte kurduğu L'A'da, Opera Prima ve Claudia Barberi'nin son koleksiyonlarını Türk tüketicisiyle buluşturuyor. Ramazanoğlu, 'Sürekli aklımızda A Kalite Müşteri, A Kalite Ürün' sloganı vardı. Derken bir gün Paris'te fuara gittiğimizde sokakta yürürken bu ismi bulduk. Hem rahat söyleniyor hem de A kaliteyi çağrıştırıyor. İtalyan ürünler sattığımız için ismimizin İtalyan olması kaçınılmazdı' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious