Markayı onlar sattırıyor

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Büyük markalar satışlarını artırmak için reklamlarında ünlü isimleri kullanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

En etkili çift, Pitt İle Jolie

Bir araştırma şirketinin 42 ülkede yaptığı araştırmalara göre reklamlarda oynayan ünlülerin imajları, ürünlerin satışını doğrudan etkiliyor. En çok da Brad Pitt ve Angelina Jolie çiftinin oynadığı reklamlar hedefine ulaşıyor.

Mr.&Mrs. Smith imajı kâr etti

Ünlü markalar artık sadece ürün değil, belli bir imaj da satıyor. Bu amaçla kullanılan isimler arasında en etkili olanlar ise Brad Pitt ve Angelina Jolie.

Son yıllarda birçok marka ürünlerini ünlülerle özdeşleştirerek hedeflediği kitleye daha etkili bir şekilde ulaşacağına inanıyor. Ancak bu markalar acaba tüketicinin kafasındaki doğru isimle özdeşleşebiliyor mu? ACNielsen'ın 42 ülkede gerçekleştirdiği global araştırmaya göre ünlülerin rasgele yer aldığı bir listeden 'Mr. ve Mrs. Smith' yani Brad Pitt ve Angelina Jolie, günlük giyimden lüks giyime, aksesuardan iç çamaşırlarına kadar hemen her kategoride en etkili ünlü çift olarak seçildi. Dünya çapında tüketicilerin internet üzerinden oy verdiği ankette ünlü çifti az bir farkla David Beckham ve Jennifer Lopez takip ediyor. Türkiye'de de katılımcılar diğer ülkelerdeki katılımcılardan farklı düşünmüyorlar ve Brad Pitt ve Angelina Jolie'yi öne çıkarıyor.

ÜLKESİNDE SEVİLİYOR

Angelina Jolie, yılın büyük bir bölümünü geçirdiği Güney Afrika'da ve Asya Pasifik Bölgesi'nin bir kısmını oluşturan Filipinler ve Malezya'da büyük kabul görüyor. Jennifer Lopez ve Nicole Kidman'ın ise Kuzey Amerika'daki milyonlarca insana daha fazla hitap ettikleri görülüyor. Nicole Kidman aynı zamanda doğduğu ülke olan Avustralya'da tüm moda kategorilerinde, her yaştan tüketicinin bir numaralı tercihi oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious