'Market yasası' geliyor

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Abdüllatif Şener, büyük marketlerle ilgili yasa tasarısının mutlaka çıkması gerektiğine hükümetin de perakendeciler gibi inandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu yasanın, daha önceki yasalardan farklı bir gelişme olmadığını vurgulayan Şener, "Ben bu yasama yılında kanunun yasalaşacağını düşünüyorum. Bunun için ben de çaba harcayacağım. Ben, şimdiden yasanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diyerek, Market Yasası'nın çıkacağı sözünü verdi.

Perakendeciler Federasyonu'nun Kocatepe Kültür Merkezi'nde düzenledği 'Global Ekonomide Türkiye Perakendeciliği' konulu panelde konuşan Devlet Bakanı Şener, rekabetçi dünyada ülkeler gibi firmaların da kendilerini değiştirmek, günün şartlarına ayak uydurmak zorunda olduklarını ifade etti.

Rekabetin yaşandığı piyasalarda mutlak surette kuralların da geçerli olacağını kaydeden Şener, herşeyi kendi haline bırakılmış; 'piyasa kendi kendini düzenler' anlayışında dünyada hiçbir ülkenin olmadığını belirterek, şunları söyledi: "Onun için piyasa demek herşeyi başı boş kendi haline bırakmak demek değil. Piyasa dediğimiz şey kurallı oluşundan kaynaklanır. Böyle olmadığı zaman kayıtdışılık ve haksız rekabet artar. Kayıtdışılığın ve haksız rekabetin kuralsızlar nedeniyle arttığı; büyüdüğü bir ülkede de hiçbir iş doğru işlemez ve o ülke küresel rekabette de başarılı olamaz."

Market Yasası'nın ülkede bir talep olarak çıktığını ifade eden Şener, "Büyük mağazalarla ilgili yasa tasarısının mutlaka çıkması gerektiğine hükümetin tüm üyeleri olarak bizde sizler gibi inanıyoruz" diye konuştu. Şener, bu çerçevede Sanayi Bakanlığı'nın hazırladığı yasa taslağının kanunlaşma süreci içerisinde Meclis'e geleceğini belirterek, "Biz bu süreçte daha önceki yasalardan farklı bir gelişmenin olduğu kanaatinde değiliz. Süreç işlemektedir. Zaten Perakendeciler Federasyonu'nun kuruluşuda yenidir. Siz kurulmadan biz yasayı çıkarmış olsaydık size biraz haksızlık olurdu. Böyle bir durumda yasada eksiklikler ortaya çıkabilirdi. Artık bu süreçte eksiklik olmayacağı, komisyonlarda bilgi ve birikimlerinizin olgunlaşacak bir yasalaşma sürecine hazır vaziyetteyiz. Ben bu yasama yılında bu kanunun yasalaşacağını düşünüyorum. Bunun için ben de çaba harcıyacam. Şimdiden yasanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

COŞKUN: "GÜÇ ODAKLARI YASANIN ÇIKMASINI ENGELLEDİ"

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da, hazırlanan Market Yasası Tasarısı'na karşı yapılan lobi faaliyetleriyle Başbakan'ın yanlış bilgilendirildiğini söyledi.

Bazı güç odaklarının Başbakan'a, mevcut büyük marketlerin yıkılacağını söylediklerini açıklayan Coşkun, "Böylelikle bu yasanın çıkmasını engellediler, açıkça söylüyorum. Ben bu yasasının çıkmamasının sebebini biliyorum ama gerekçesini anlayamadım. 3 milyon esnaf ve sanatkar bu yasanın arkasında. Bu yasayı hazırlarken ABD'den Almanya'ya, Japonya'dan Fransa'ya kadar örnek yasaları getirdik. Bu yasa Fransız'ların uyguladığı yasadan daha hafif bir yasa ama Fransa kökenli bir kuruluş bu yasanın çıkmaması için en çok mücadele edenlerden. Kendilerine de söyledim. Dedim ki "Fransa'da bunları yapabiliyor musunuz?" "Hayır yapamıyoruz" dediler. "Peki neden bunu yapıyorsunuz" dediğimizde "Türkiye hızla gelişiyor bizim önümüzü kapatmayın" dediler. Ancak serbest piyasa ekonomisi güçlünün güçsüzü istismar ettiği bir piyasa değildir. Devlet vardır; kaidelerini koyacaktır. Konuyu geçenlerde Başbakan ile bir kez daha görüştüm. O da "Bunu önümüzdeki dönemde ele alalım" dedi. Zannediyorum bu sorun kısa süre içinde çözülecektir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious