Marlboro TBMM gündeminde

Marlboro TBMM gündeminde.15928
  • Giriş : 05.02.2008 / 16:12:00
  • Güncelleme : 05.02.2008 / 16:14:13

Türkiye'de ilk kez denenecek sigaraya tepkiler gelmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa'nın birçok yerinde kapalı alanda sigara içilmesinin yasak olması nedeniyle Marlboro'nun geliştirdiği "yoğun sigara" formülünün ilk olarak Türkiye'de denenmek istenmesine tepkiler gelmeye devam ediyor.

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Sacid Yıldız, konuyu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyor. Yıldız, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, tütünle ilgili hastalıklardan ölenlerin sayısının gün geçtikçe arttığını belirterek şunları dedi: "Kanserlerin yüzde 30'unun tütünden kaynaklandığı bilinen bir gerçektir. Ülkemizde sigara kullanımının kontrolünün gündemde olduğu şu günlerde, Amerika'nın ünlü sigara şirketlerinden Philip Morris, Marlboro (Yoğun Marlboro) adlı sigarasını piyasaya sürmeye hazırlanmaktadır. Fakat şirket bu yeni sigarayı önce Türkiye'deki sigara tiryakileri üzerinde test etmeyi düşünmektedir"

Yıldız, Sağlık Bakanı Akdağ'ın şu soruları yanıtlamasını istedi: "Bizler, sigara kullanımını özellikle pasif içicileri düşünerek ülkenin her yerinde sınırlandırmaya çalışırken bu girişimin ülkemize bir yarar getireceğini düşünmekte misiniz? -Neden Türkiye bu zararlı girişimin bir parçası haline getirilmektedir? -Şirket, neden bu ürünü kendi ülkesinde test etmemektedir, ülkemiz vatandaşları böyle bir amaç uğruna neden denek olarak kullanılmaktadır?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious