Marmara Bölgesi'ne kar geliyor

Marmara Bölgesi'ne kar geliyor.11650
  • Giriş : 26.01.2008 / 12:50:00

Marmara bölgesinin, pazar gününden itibaren Karadeniz üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Hava Tahmin Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Marmara bölgesinin pazar günü öğle saatlerinden sonra, Karadeniz üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği kaydedildi.
Açıklamada, pazar günü yağmur şeklinde başlayacak yağışların, pazartesi sabah saatlerinden itibaren poyraz fırtınası ile birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşeceğin tahmin edildiği belirtildi.
Kar yağışının başta İstanbul olmak üzere kuvvetli poyraz fırtınası ile birlikte Marmara genelinde etkili olacağı kaydedilen açıklamada, Marmara’da etkili olacak kar yağışının hafta ortasına kadar devam etmesinin beklendiği ifade edildi.
Ayrıca, pazartesi sabah saatlerinde etkili olacağı belirtilen ve saatte 80-90 kilometre hıza ulaşacak olan poyraz fırtınasının, salı günü akşam saatlerine kadar devam edeceği dile getirilen açıklamada, hava sıcaklığının pazartesi gününden itibaren hissedilir derecede 6-8 derece azalarak mevsim normallerinin altına ineceği bildirildi. Açıklamada, kuvvetli poyraz fırtınası ile birlikte görülecek kar yağışı ile hafta sonuna kadar devam edecek don ve buzlanmanın meydana getireceği olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA HAVA NASIL OLACAK?

Geçen hafta için yaptığımız tahminlerde çok yanıldık. Yağışlı hava bizi beklediğimiz kadar etkilemedi. İyi de işi tamamen tabiata havale ettiğimiz koşullarda barajlara su sağlayan nehir yataklarına metrelerce kar yağmazsa bu yaz işimiz geçen seneden çok daha kötü olacak.
Akıllı bulut yönetimi kavramını uygulamak da ancak böyle soğuk havalarda mümkün, yoksa yaz aylarında sağacak bulutu ara da bul. Zaman bu zaman, sonra çok geç kalmış olacağız ve durum hiç ama hiç iç açıcı değil. Sibirya soğukları maalesef su getirmiyor, sadece soğuk getiriyor, acımasız susuzluğuyla birlikte. Bir şeyler yapmazsak gelecek yaz işler iyi olmayacak. Barajlardaki su seviyeleri bunun delili.
Gelelim bu hafta sonu ve gelecek haftaki beklentilere... Önümüzdeki haftaya damgasını vuracak olay yine Sahra kaynaklı. Afrika'nın batısından Avrupa'ya doğru sıcak bir hava akımı ve elbette yoğun toz çıkışı oluyor ve bu devam da edecek. Bu nedenle Avrupa'dan yine küresel ısınma feryatlarının geldiğini duyacağız. Haklılar da; kış ortasında 10 derecelik Paris, 7 derecelik Berlin, 15 derecelik Marsilya.
Bu sıcak ve tozlu hava bize kadar uzanamayacak ama umarım tozları Rusya'dan gelerek Karadeniz üzerinden Anadolu'ya sarkan buz gibi havayla birleşir ve bize bol kar yağışı getirir.

Seracılar tedbirli olmalı

Hafta sonu yağışsız, bol güneşli ama hafta başından itibaren bol kar var. Kuzeyden pazar akşamı geç saatlerde sert poyraz rüzgarlarıyla başlaması beklenen etkili kar yağışı pazartesi akşamına kadar tüm batıyı yoğun tipiyle birlikte etkisi altına alacak. Salı sabahı bu sefer özellikle daha iç ve güneyde etkili olacak. Haftanın ilk iki günü batıda poyraz fırtınası var; kara, hava ve deniz trafiği bundan etkilenecektir, planlamalarınızı ona göre yapın.
Pazartesi akşamına doğru Antalya Körfezi üzerinde oluşacak alçak basınç merkezine bağlı olarak yağışların iç ve güneyde daha da yoğunlaşması, hafta içinde İç Anadolu'ya ve güney bölgelerimize bol yağış bırakması bekleniyor. Özellikle Çukurova, İskenderun, Hatay ve çevresi hatırı sayılır şekilde yağış alabilir. Yağış sahillerde yağmur, yükseklerde ise hep kar şeklinde.
Gelecek hafta tüm Anadolu'da hava çok soğuk olacak. Güney sahil kesiminde bile sıcaklıklar geceleri eksi derecelere inecek. Seracılarımızın ve narenciye işiyle uğraşanların etkili poyrazla gelecek olan bu soğuklara karşı şimdiden tedbirli olmaları gerekir.
İşte haftaya damgasını vuracak olan hava akımının genel tablosu: Her yerde soğuk ve özellikle yurdun batısında çok sert esecek olan poyraz rüzgarları, hafta başında her yerde daha sonra iç ve güneyde etkili kar yağışları, haftanın geri kalan bölümünde yağışların güneydoğuya hareket etmesi ve erimesi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious