Marmara denizindeki beyaz tabaka yoğunlaştı

Marmara denizindeki beyaz tabaka yoğunlaştı.22055
  • Giriş : 28.12.2007 / 05:14:00
  • Güncelleme : 28.12.2007 / 00:17:35

İzmit Körfezi'nin doğu ucunda daha yoğun olan, Marmara Denizi’nin bazı bölgelerinde ilk kez geçen eylülde görülen jelimsi beyaz tabaka iyice yoğunlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü uzmanlarının yaptığı incelemelerde, ‘Laptomedusea’ olarak adlandırılan küçük bir denizanası türünün topluca ölümlerinden kaynaklandığı belirtilen jelimsi beyaz tabaka, deniz yüzeyini kaplamasının yanı sıra sarmaşık gibi suyun 5- 10 metre altına da uzuyor.

Uzmanların, ‘en geç aralık ayında kaybolur’ dediği tabaka, geçen hafta bir ara azalmıştı. Ancak beyaz tabakanın, bu sabah körfezin özellikle İzmit açıklarını yeniden kaplaması endişe yarattı. Marmara’nın değişik bölgelerinde de görüldüğü belirtilen yoğun beyaz tabaka, bazı belediyelerin elinde bulunan deniz süpürgeleriyle de temizlenemiyor.
Bu sabah, körfezin İzmit sahilinde beslenen karabataklar da bu beyaz maddenin içinde kaldı. Yüzmekte zorlanan karabataklar, sudan çıktıklarında bu maddeyle kaplandıkları ve uçmakta zorlandıkları gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious