Marmara depremi 2010-2014 arasında

Marmara depremi 2010-2014 arasında.12055
  • Giriş : 25.02.2009 / 03:00:00
  • Güncelleme : 24.02.2009 / 23:48:59

Ahmet Mete Işıkara yine felaket tellalığına soyundu ve kendince depremin tarihini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıda Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi deprem Araştırmaları Enstitüsü eski Müdürü ve Türk Kızılay'ı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 2010 ile 2014 yılları arasında Marmara'yı büyük bir depremin beklediğini söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın başkanlığını yaptığı toplantıya Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, ilçe Kaymakamları, kurum müdürleri ve Kızılay Derneği yöneticileri ile üyeleri katıldı. Adıyaman Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda katılımcılara afetten korunma yollarının yer aldığı broşürler dağıtıldı.

Türk Kızılay'ı tarafından başlatılan projenin amacını olası afet zararlarını azaltmak şeklinde özetleyen Prof. Dr. Işıkara, projenin hedef kitlesi olarak Türkiye'de ki tüm vatandaşları seçtiklerini belirtti. deprem olma olasılığının bulunduğu gibi olmama olasılığının da bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Işıkara, deprem olabilir mi şeklide soruların yerine depreme hazırlık yapılması gerektiğini vurguladı. Proje kapsamında verilen bilgilerde çığ, sel ve heyelan gibi eğitimleri verdiklerini söyleyen Işıkara, "17 Ağustos depreminde yaşanan acıdan sonra toplumun afetlere karşı bilinci arttı" dedi.

Afet eğitimlerinin 17 Ağustos depreminden sonra arttığını kaydeden Işıkara, meydana gelen depremlerde yıkılan binaların müteahhitlerinin ya karpuzcu yada berber olduğunun altını çizerek, "17 Şubat'ta Kütahya Simal'da 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bir kişi bana geldi deprem nasıl oldu diye sordu. Bu tür depremlerin Türkiye de olabileceğini söyledim. Türkiye'de bu depremler bana sürpriz olmaz. Türkiye'de 5 ile 5.9 büyüklükleri arasında 50 ile 60 gün arasında bir veya iki tane deprem olabilir.

Bunlar olağan depremlerdir. 2010 ile 2014 Marmara'da deprem olma olasılığının en yüksek zaman aralığıdır. Olma olasılığı varken olmama olasılığı da var. Biz bu depreme her geçen gün yaklaşıyoruz. Bu depreme hazır olmamız gerekir. Adana Ceyhan'da bir deprem olmuştu. Yine bana bu bina nasıl yıkıldı diye sordular. Bende müteahhidi kim dedim. Karşıda ki karpuzcu cevabını aldım. Meydana gelen binalarda müteahhitlerine bakıyorum ya berber ya karpuzcu çıkıyor" diye konuştu. İstanbul'da bulunan okulların depreme hazır olduğunu dile getiren Işıkara, İstanbul Valiliğince kamu kurum ve kuruluşlarda deprem güçlendirme çalışmaları yapıldığını belirterek, "Türk Kızılay'ının başlattığı bu projeler amacına ulaşıyor. Bu bilgiler neticesinde evinizde meydana gelen depremde ağır hasar alsa bile eviniz içerisindeki eşyaları, size zarar vermeyecek bir düzene getirirseniz ve deprem sırasında doğru davranırsanız, deprem o ağır hasarlı binada size zarar vermez.

Artık vatandaşlar deprem güvenlimidir?diye araştırma yapıyor. 1999 yılında bu yoktu. Bu eğitimler yaygın bir şekilde veriliyor. Hastane binaları konusunda sıkıntım var. Sağlık bakanlığı güzel çalışmalar imza attı fakat hastane binaları konusunda tedirginim. Binalar çok güçsüz. Benim isteğim sağlık bakanlığının bu konunun üzerinde durmasıdır" şeklinde konuştu.

Mevcut binanın üzerine statik ve dinamik projeler dışında kat çıkılmasını cinayet olarak nitelendiren Prof. Dr. Işıkara, yerleşim yerlerini oylar için katlettiklerini sözlerine ekleyerek, Adıyamanlılara Adıyaman'da uzun süre deprem olmayacağının müjdesini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*