Marmara depreminden etkilendi Müslüman oldu

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Adapazarı'nda 12 yıldır Türk erkekle evli yaşayan Polonyalı kadın, 17 Ağustos Marmara depremindeki yardımlaşmadan etkilenerek Müslümanlığı seçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da kafe işletmeciliği yapan Ali Yalçın ile 12 yıl önce tanışan Justinya, Yalçın ile mutlu bir evlilik yaptı. Daha sonra Türkiye'ye yerleşen mutlu çiftin Kadem, Kadir ve Adem adında 3 çocuğu oldu. 17 Ağustos Marmara depremini Sakarya'da yaşayan Justinya, depremden çok etkilendi. Depremde Türk insanının yardımlaşmasını yakından izleyen ve şahit olan Justinya, Müslüman olmaya karar verdi. Sakarya Müftülüğü'ne başvuran Justinya, Müslüman olmak istediğini söyledi. Bugün Müftülük binasında düzenlenen İhtida töreninde kelimei şadet getiren Justinya, Elif ismini aldı.

Tören sonunda Sakarya İl Müftüsü Ahmet Şark Elif'e bir Kuran-ı Kerim ile bir ilmihal hediye etti. Müftü Şark'ın hacdan getirdiği zemzem suyundan da içen Elif, tören sonunda eşi ile birlikte yaptığı açıklamada Müslüman olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Müslüman olmak için kendisine kimsenin baskı yapmadığını anlatan Elif, Müslümanların birbirine bağlılığından çok etkilendiğini kaydetti. Eşi ile Almanya'nın Jeppingen kentinde tanıştıklarını eşinin cafesinde işe başladıktan sonra onu severek evlendiğini belirten Elif, Türkiye'de yaşadığı için mutlu olduğunu vurguladı.

1996 yılında Almanya'dan kesin dönüş yaparak Sakarya'da yaşamaya başladıklarını dile getiren Ali Yalçın (48), eşine Müslüman olması için bir baskı yapmadığını ifade etti. Yalçın, "Kendisi bana Müslüman olmak istediğini söyledi. Marmara depreminde burdaydık. Depremde eşim, Müslümanların birbirine bağlılığını ve yardım severliğinden çok etkilendi. Müslüman olması beni çok mutlu etti." dedi.

Karikatür olayını yakıdan takip ettiğini söyleyen Elif, karikatürü yayınlayanları kınadığını ancak dua etmekten başka elimizden birşey gelmediğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious