Marmara'da bir gemi karaya oturdu

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Marmara Adası'nda Slovakya bayraklı bir kuru yük gemisinin karaya oturduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri (KEGKİ) Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Nemrut-Tuapse seferini yapan ve boş olduğu öğrenilen Slovakya bayraklı “Garip” adlı kuru yük gemisi, sabah saatlerinde Marmara Adası Çamaltı Burnu önlerinde karaya oturdu.

Olayın öğrenilmesi üzerine, KEGKİ Genel Müdürlüğü'ne bağlı “Kıyı Emniyeti 6” adlı can kurtarma botu bölgeye gönderildi. 18 mürettebatı bulunan geminin kaptanının, yardım talebini kabul etmediği ve kendi imkanlarıyla kurtulmaya çalıştığı öğrenildi.

KEGKİ Genel Müdürü Salih Orakçı, yaptığı açıklamada, gemiye yardım için hazır olduklarını kaptana ilettiklerini, ancak herhangi bir yardım talebinin gelmediğini söyledi.

Orakçı, geminin bulunduğu noktada şu anda güvende olduğunu ve deniz trafiği açısından bir tehlike arz etmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Kendi çabalarıyla kurtulamazsa müdahale edeceğiz. Boğazlar içerisinde karaya oturan gemilere kendini kurtarması için 6 saatlik bir süre veriyoruz. Bu süre Marmara Denizi'nde 48 saat. Bu süre içerisinde gemiyi kendi imkanlarıyla kurtaramazlarsa biz müdahale ediyoruz. Tabi biz can emniyeti açısından öncelikle can kurtarma botumuzu olay yerine gönderdik. Bizim olay noktasında gözle yaptığımız temasta herhangi bir can, mal kaybı ve çevre kirliliği olmadığını öğrendik. Ama gerekli yerlere bilgi verdik. Sürenin dolumunda kendisini kurtaramazsa çekip alacağız gemiyi.”

“KAZA OLMA İHTİMALİ AZ”

Salih Orakçı, geminin karaya oturduğu noktada güvenli bir geçişin olduğunu ve bir geminin normal şartlarda böyle bir noktada karaya oturmasının zor olduğunu ifade ederek, “Kazanın olduğu yer kılavuzluğa tabi bir nokta değil. Ama zaten yabancı bayraklı olduğu için uğraksız geçiş yapacak gemiler kılavuz kaptan almıyor. Kaza olma ihtimali az olan bir nokta” dedi.

Bu tür tür kazaların olmaması için gemilerin yanı sıra gemi personelinin de standardının yükseltilmesi gerektiğini dile getiren Orakçı, mesleki anlamda donanımlı olmayan personeli bulunan geminin her an her noktada kaza yapma riski olduğunu savundu.

Orakçı, geminin, normal transit geçiş güzergahından ayrıldığını fark ettiklerini de vurgulayarak, kaptanın uyumuş olabileceğini, bu nedenle geminin rotasında değişiklik oluşarak karaya oturmuş olabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious