Marmara'da deprem olma olasılığı yüksek

Marmara'da deprem olma olasılığı yüksek.22964
  • Giriş : 09.10.2008 / 00:46:00

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Altay: "Gemlik'te de önemli kırıklar mevcut."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, Marmara Bölgesi'nde deprem ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Bursa Valliği tarafından düzenlenen 'Gemlik İlçesi deprem Riski Paneli'ne katılan Altay, deprem zararlarının en aza indirilmesi noktasında toplumsal bilincin oluşturulmasına önem verdiklerini kaydetti. Marmara Bölgesi'nde deprem ihtimalini değerlendiren Altay, şöyle konuştu: "Fay hattı, Marmara'ya girmeden önce iki kola ayrılıyor. Bir tanesi kuzeyden giden kol, biri de güneyde İznik üzerinden. Gemlik'te de önemli kırıklar mevcut. Bunlardan, 'Bu doğrudur bu yanlıştır' demek mümkün değil. Çünkü depremi önceden tahmin edebilmek de mümkün değil. Bugünkü teknoloji olarak bunlar imkansız. Ama uzun vadede olasılığını belirleyebilirsiniz. Yani deprem olasılığı. Burada kesin sonuçlar yoktur, daima olasılıklar vardır. Bir riskin oluşması yüzde 60'ların üzerindeyse bu çok önemli bir olasılıktır. Dolayısıyla ifade edilen Marmara Bölgesi'ni ister kuzeyden ister güneyden olsun etkileyecek önemli bir deprem olasılığı, yüksek bir olasılık mevcut.''

Marmara'nın kuzeyinde deprem ihtimalinin daha güçlü olduğu yönündeki açıklamalara katılmadığını belirten Altay, riskin her iki tarafta da aynı oranda olduğunu savundu. Altay, toplumun deprem konusunda bilinçlenerek, yapılan çalışmalara katkı koyması gerektiğini anlatarak, "Depremin sonuçlarına katlanamayacağını halkın anlaması gerekiyor. Sonuçları son derece acı olabilecek bir doğal afet oluşumunda şüphesiz, ancak bunu hissederek, yaşamadan önce algılayarak ikna edebilirsiniz. Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerin en önemli sorunu bu riskin halk tarafından algılanması. Bu, eğitimle olabilecek bir şey" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*