Marmara'da faylar stresini atıyor

Marmara'da faylar stresini atıyor.12688
  • Giriş : 14.05.2008 / 09:45:00

Kandilli Rasathanesi'nin "Marmara kaynıyor" açıklaması, olası Marmara depremine yönelik korkuları tetiklerken Prof. Üşümezsoy, Marmara'daki faylarla ilgili iyi bir haber verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osman ASİLTÜRK'ün haberi

Kandilli Rasathanesi'nin "Marmara kaynıyor" yolundaki açıklaması, olası Marmara depremine yönelik korkuları tetiklerken Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Marmara'daki fayların stresini düzenli olarak attığını söyledi. İstanbul Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Marmara'daki fayların stresini düzenli olarak attığını belirterek "Marmara'nın doğu kesimindeki stres yüzyıl evvel boşalmış, tekrak kırılabilmesi için 100 yıllık bir stres birikimine ihtiyaç vardır" diye konuştu.

AĞIZLARA SAKIZ ETTİLER

Bilim insanları 17 Ağustos depreminden sonra İzmit Körfezi'nden gelen fay Gebze'den geçerek Küçükçekmece'ye kadar uzanan ada fayında stresin yükseldiği iddia ediliyor. "Bu fayda 7,5 şiddetinde bir deprem olacak" iddiasını sakız gibi tekrarlandığını ifade eden Üşümezsoy sözlerini şöyle sürdürdü:

İDDİALAR KÜLLİYEN ÇÜRÜDÜ

“TÜBİTAK tarafından yapılan GPS çalışması Adalar fayında hiçbir stresin birikmediğini göstermiştir. Bu, adalar fayının 17 Ağustos'ta tetiklendiği ve depreme gebe kaldığı söylemini külliyen çürütmektedir. Buradaki stres yılda 25 milimetre kadar akma yapmaktadır. Bunun anlamı fayda kitlenme yoktur. Kitlenme olmadığı için stres düzenli olarak boşalmaktadır." Son zamanlarda “Marmara kaynıyor”, “Marmara'nın altından sular çıkıyor” yolundaki iddiaların yanlış lanse edildiğini anlatan Üşümezsoy, bu olayın 100 yıldan beri devam eden bir süreç olduğunu ortaya attı.

Üşümezsoy, "Tekirdağ fayı 1912'de kırıldı ve kırılan bu faydan gazlar 100 yıla yakındır çıkıyor. Aynı şekilde 1894'te Çınarcık çukurunun güney fayı 1999'da tekrar kırılmıştır. Burada da gaz ve su çıkışları devam etmektedir. Sonuç olarak Marmara'da riskli alan Kuzey Marmara bölgesi değil, güney Marmara'daki Bozburun ve Mudanya fay hattıdır" dedi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious