Marmara'nın altı fokur fokur kaynıyor! İTÜ çareyi buldu!

  • Giriş : 16.11.2007 / 02:15:00

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin projesi, az katlı binalarda toptan göçmenin önüne geçilebilecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı ve deprem Laboratuvarı uzmanları, depremde ''toptan göçmenin önüne geçebilecek'' yeni bir yöntem geliştirdi.

"Az katlı binalarda toptan göçme" olayının önüne geçecek tekniği, yine teknik üniversiteli bilimadamları tarafından geliştirildi.

Yapı-deprem laboratuvarının 12 yıldır üzerinde çalıştığı "güçlendirme tekniği", 19-20 Kasım tarihlerinde düzenlenecek çalıştayda Amerikalı-Japon ve Yeni Zellandalı uzmanlarla tartışmaya açılacak..

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İTÜ Rektörü Faruk Karadoğan, "Biz diyoruz ki; gelecek depremlerde öyle önlemler alalım ki toptan göçme olayı cereyan etmesin. Kayıp daha az olsun" dedi.

Faruk Karadoğan Yapı-deprem laboratuvarının geliştirdiği "az katlı yapılarda toptan göçmeyi önleyecek güçlendirme tekniği" nin İstanbul'da uygulamaya geçebilmesi için hükümetin araştırmaya ayrılan fonları artırması ve de yetkililerin de bu projeyi sahiplenmesi gerektiğini söyledi.

"14 milyonları aşan ve depreme yeter güvenliği bulunmayan yapıların geliştirilmesi gereken yolların gözönünde bulundurulması ve halka anlatılması lazım" diyen Karadoğan, çalıştayda bu konuda bir çağrı yapılacağını söyledi.

"Fay hatlarının belli olduğunu söyleyen İTÜ Maden Fakütltesi Öğretim Üyesi Naci Görür ise, "Bu bölgelerin depreme dayanamayağı belli, işte biz hükümetten bunu talep edeceğiz. Problem belli, çözüm belli. Hiçbir şey yapılmadı değil, ama hızlı ve ciddi değil" diyerek eleştirisini dile getirdi.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious