Marmaray bütün hızıyla tamamlanıyor! İşte ilk görüntüler

Marmaray bütün hızıyla tamamlanıyor! İşte ilk görüntüler.47023
  • Giriş : 09.07.2007 / 01:01:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 16:40:53

Çalışmaları şu ana kadar hep deniz üzerinde veya karadan gördük.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Ancak şimdi sizleri boğazın serin sularının altına, yani tam 45 metre derinliğe götürüyoruz.Boğazın 2 yakasını, deniz altından birleştirecek olan marmaray tüp geçit projesi'nde, çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor.

Burası İstanbul Boğazının tam altı. Denizin tabanın tam 4-5 metre altı. Yani deniz seviyesinin tam 45 metre aşağısı.

Denizin dibinde Asya ve Avrupa yakasını birleştirecek Marmaray Projesinde çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Dışardan bakıldığında Üsküdarda kapanan yollar, iş makinaları ve boğazın ortasındaki bu platform görünüyor. Gerçekte burda neler yapılıyor. Herkes bu çalışmaları merak ediyor.

Proje kapsamında batırılan iki tüp tünel suya indirildi. Tüp tüneller sadece boğazın tabanına indirilmekle kalmadı ordan da tam 2 metre toprağın altına yerleştirildi. İşte o tüp tünellerin içine giriyoruz. Kız kulesinin yanındaki platformdan denizi yararak yerleştirilen özel merdivenlerden boğazın dibine iniyoruz.

Deniz yüzeyinden 45 metre aşağıda olan tünellere 450 basamaklı bir merdivenden yaklaşık 10 dakikada iniliyor. Merdivenler bitttiğinde ise sizi Üsküdar sahilinden yarım kilometre uzaklıkta bulunan tüneller karşılıyor.

Boğaz geçişinde önemli bir adım olan proje bugün ilk kez görüntüleniyor. Denizin altında suyun bittiği yerdeki tünellerin içerisinde asrın projesinin ailk adımlarını görüyoruz. Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz da çalışmaları yerinde inceliyor.
Gidiş ve geliş olmak üzere iki ayrı tüp geçitte, sadece raylı sistem kullanılacak. Tüp geçitte ayrıca bir düzenleme yapılırsa, yayalar da tünelleri kullanarak suyun altından karşıdan karşıya geçmenin heyacanını yaşayacak.

Marmaray projesinin en zahmetli aşamalarından biri denizin dibine indirilen tüplerin birbirine monte edilmesi. Yaklaşık 10 gün süren bu çalışma başarıyla tamamlandı ve iki tünel birleştirildi. Ancak bitmedi. Kıtaların birleşmesi için daha 9 tüpün birbirine eklenmesi gerekiyor. Her tüpün birbirine eklenmesi ise tam 2 ay sürüyor.

Yapılan bu çalışmalar 2010 yılına kadar devam edecek. Çalışmalar tamamlandıktan sonra boğazın 2 yakası demiryoluyla birbirine bağlanmış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious