Marmaray'da 4 nolu tüp batırılıyor

Marmaray'da 4 nolu tüp batırılıyor.16375
  • Giriş : 05.07.2008 / 12:30:00

Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi çerçevesinde, 135 metre uzunluğundaki 4 numaralı tüp tüneli batırma işlemine başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi çerçevesinde, 135 metre uzunluğundaki 4 numaralı tüp tüneli batırma işlemine başlandı. (AA)

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Tuzla'da inşa edilen 135 metre uzunluğunda, 15,5 metre genişliğinde ve 8,75 metre yüksekliğinde 18 bin ton ağırlığındaki 4 numaralı tüp tünel, gece saatlerinde batırma işleminin yapılacağı Sarayburnu açıklarındaki ''Ecem Sultan'' isimli motorsuz platforma getirildi.

Bu noktada batırma mavnası ve tüp elemanı yaklaşık 20 ton ağırlığındaki 11 adet çapa ile sabitlenen tüp tünelin, saat 06.00 sıralarında batırma işlemine geçildi. Tüp tünelin batırılma işleminin 8 saatte tamamlanması planlanıyor.

Tüpün getirilmesi ve batırma işleminin başlaması nedeniyle İstanbul Boğazı 23.00-08.00 saatleri arasında transit gemi geçişine kapatıldı.

Proje kapsamında bugün batırma işlemi süren 8'inci tüp tünelin ardından 3 elemanın daha batırılmasıyla İstanbul Boğazı'na 11 tüp tünelin yerleştirilmesi işlemi tamamlanmış olacak.

-DÜNYANIN EN DERİN BATIRMA TÜNELİ-

Finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası JBIC ile yapılan kredi anlaşmasıyla sağlanan projede, Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar istasyonları yer altında, Kazlıçeşme istasyonu ise yüzeyde bulunacak. Sistemin toplam uzunluğu 13 bin 558 metre, su yüzeyinden derinliği ise 60 metre olacak. Marmaray, bu derinlikle ''dünyanın en derin batırma tüneli'' unvanını da alacak.

Batırma tünelin yüksekliği 8,6 metre, genişliği ise 15,3 metre olurken, tünelde gidiş ve geliş olmak üzere 2 hat bulunacak.

Öte yandan, tüp tünelin bir özelliği de elemanlarının Türkiye'de imal edilmesi. Tuzla'da imal edilen tüp tünel elemanları, batırma ve montaj işlerinin yapılacağı Üsküdar-Sarayburnu arasındaki noktalara kadar yaklaşık 40 kilometre çekiliyor.

Daha önce 11, 10, 9, 8, 7, 6 ve 5 numaralı tüp tüneller batırılmıştı, 4 numaralı elemanın da batırılmasıyla 8'inci tüp tünel de batırılmış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious