Marmaray’da 440 tren için anlaşma

  • Giriş : 10.11.2008 / 18:46:00

77 kilometrelik Marmaray projesinde hat boyunca kullanılacak 440 adet tren seti için Güney Koreli Hyundai ROTEM ile sözleşme imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul"un iki yakasını denizin altından bağlayacak Marmaray projesinde önemli bir aşama daha geçildi. 77 kilometrelik hat boyunca kullanılacak 440 adet tren seti için en iyi teklifi veren Güney Koreli Hyundai ROTEM firması ile sözleşmeyi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hyundai ROTEM Üst Yöneticisi Yeo-Sung Lee ve Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan imzaladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 585 milyon Euro ile ihaleyi kazanan grubun personel, eğitim, yedek parça temininin yanısıra 5 yıl boyunca setlerin bakımını da üstleneceğini söyledi. Setler, 2012-2014 yılları arasında gelecek ancak Bakan Yıldırım, Hyundai"nin CEO"sundan ilk teslimatın öne alınmasını istedi. Bakan Yıldırım, Lee"ye “İlk teslimatı öne alın” deyince CEO Lee Türkçe “İnşallah” cevabını verdi ve salondakiler güldü.

Bakan Yıldırım, araçların güzergahları ile iniş-kalkış saatleri hakkında da bilgi verdi:

“Yoğun saatlerde 2 dakikada bir, diğer saatlerde 10 dakikada bir araç kalkacak. Yer altı ile birlikte 40 istasyon olacak. Ayrılıkçeşme, Üsküdar, Yenikapı ve Kazlıçeşme durakları yer altında olacak. Yoğun saatlerde durakta bekleme süresi 30 saniye, seyrek saatlerde 40 saniye olacak. 77 kilometre 100 dakikada tamamlanacak.”

Ulaştırma Bakanı, tünel kazılarında çıkarılan eserlerin taşınıp sergileneceğini de vurguladı. Yıldırım, projenin 2012"ye kadar bitirilmesine çalışıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*