"Mars'a ilk ayak basan Rus olacak"

  • Giriş : 08.01.2008 / 15:58:00

Rusya'da Mars'a ilk ayak basan insanın Rus olması için tüm bilim adamları seferberlik başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Bilimler Akademisi'nden Uzay Araştırma Enstitüsü Müdürü Lev Zelyony'in yaptığı açıklamada Rusya'nın teknik olarak 2020'de Mars'a insan göndermeye hazır olduğunu bildirdi. Marsa kozmonotun indirilmesi Rusya'nın önceliklerinden olduğunu söyleyen Zelyony, "Çok prestijli ve gerçekleşmesi mümkün olan bir fırsat. Rusya hem ekonomik hem teknik olarak buna hazır." dedi.

Şimdiden Mars uçuşuna başlaması halinde kozmonotun 2023 - 2025 yıllarında Marsa inmesi mümkün olduğunu anlatan Zelyony, "Amerika dahil bütün ülkelerden Mars gezisi ile ilgili çalışmalarda daha öndeyiz." açıklamasında bulundu. Uzay yarışında öncü olduklarını söyleyen Zelyony, "İnsanlı uzay uçuşlarında geniş tecrübemiz var. Mir istasyonu karanlık 1990'larda bile çalışıyordu. Daha sonra Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS) ortaya çıktı. Bu şu demektir insanlı uçuşlar hiç bir zaman durmadı." diye konuştu.

Öte yandan Rusya Uzay Araştırmaları(Roskosmos) Başkanı Anatoliy Perminov, Rusya'nın Mars yolculuğuna 2035'ten önce çıkma imkanını bulamayacağını söyledi. Perminov İnterfax'ta düzenlediği basın açıklamasında "Günümüzde yürürlükte olan programlar insanlı Mars yolculuğunu 2035'ten önce öngörmüyor." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious