Mars'a seyahat provası yapılacak

Mars'a seyahat provası yapılacak.10235
  • Giriş : 22.06.2007 / 08:28:00

Avrupa Uzay Kurumu (ESA), Mars'a yapılacak ''seyahat provası'' için gönüllüler arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ESA'dan yapılan açıklamaya göre, günün birinde kızıl gezegene yapılacak seyahatin yeryüzünde yapılacak bu provasında gönüllüler 2 yıl çalışacak.

ESA ile Rusya Biyomedikal Problemler Enstitüsü'nün, kızıl gezegenin koşullarıyla insanların nasıl baş edebileceğini anlamak için, Mars'a yapılacak 520 günlük sanal seyahatte 6 kişilik mürettebat görevlendirmeye karar verdikleri bildirildi.

Açıklamada, seyahatin birebir taklit edileceği, mürettebatın uzay için özel hazırlanmış yemeklerden yiyeceği belirtilerek, "Mürettebat tecrit halinde bulunacak, Dünya'yı gözden kaybedecek, radyo bağlantısının bize ulaşması ve tekrar uzay kaşiflerine dönmesi 40 dakika alacak" denildi.

Projenin gelecek yıl, 105 günlük bir veya iki defa yapılacak kısa seyahat çalışmasıyla başlayacağı, bunu 2008 sonu veya 2009 başında yapılacak 520 günlük tam seyahatin takip edeceği bildirildi.

Çeşitli testler için toplam 12 gönüllünün alınacağı projede, gönüllüler arasında yapılacak seçim de aynen ESA'nın astronot seçim süreci gibi olacak.

Seyahat için başvuru formları http://www.spaceflight.esa.int/callforcandidates adresinden elde edilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious