Mars'ta 30 yıl önce canlı bulundu

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

NASA'nın kızıl gezegen Mars'a araştırma aracı gönderdiği 30 yıl önceki Viking Mars projesinde gezegen üzerinde canlı organizmaların bulunmuş olabileceği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İddiayı ortaya atan iki astrobiyolog, ancak o zaman için varlıkları bilinmediğinden dolayı bu organizmaların farkedilmemeiş olabileceğini ve deneylerde kullanılan su tarafından farkında olmadan yok edilmiş olabileceğini belirtti.

Washington eyaletindeki Seattle kentinde Amerika Astronomi Topluluğu'na bir konuşma yapan astrobiyolog Dirk Schulze-Makuch, "Viking projesinin sonuçlarının, son 10 yıl içerisinde biraz görmezden gelindiğini düşünüyorum" dedi.

Bu proje ile Mars'ta birçok bilgi toplandığını ve son zamanlarda dünyada çok zor şartlar altında bile organizmaların yaşayabildiğinin bulunduğunu belirten Schulze-Makuch, bunun da uzmanlara 30 yıllık bu bilgilere yeniden bakma şansı sunduğunu kaydetti.

Dirk Schulze-Makuch ve meslektaşı Almanya'nın Justus-Liebig Üniversitesi'nden Joop Houtkooper, bu yeni bilgiler ışığında elde ettikleri bu bulguları da Washington Devlet Üniversitesi'nin internet sayfasında yayınlıyorlar.

Uzmanlar, Mars'ta iç sıvıları olarak su ve hidrojen paroksid ( H2O2) kullanan mikrobik organizmalar bulunduğunu savunuyor. Bu tür bir karışımın, bu organizmalara Mars'ın kuru ve soğuk ortamlarında en az 3 fayda sağladığını anlatan uzmanlar, bu karışımın donma noktasının eksi 56,5 dereceye kadar düşebildiğini aktarıyor. Ayrıca higroskopik bir yapıya sahip olan H2O2 karışımının, sıvı suyun çok seyrek olduğu Mars'ta havadaki nemi çekebilme özelliğine sahip olduğunu aktarıyor.

Uzmanlara göre 1970'lerde çalışan Viking projesinde çalışan bilim adamları, H2O2'ye bağlı organizmaları araştırmıyorlardı; çünkü o zaman için kimsenin bu tür bir organizmanın varlığından haberi yoktu. Hem volkanik bölgelerde hem de kuru topraklarda yaşayabilen bu organizmalar, 1990'lı yıllara kadar da aranmadı.

Dirk Schulze-Makuch ve Joop Houtkooper, ayrıca Viking projesi çerçevesinde Mars'ta gerçekleştirilen çalışmaların, yanlışlıkla bu organizmaları öldürmüş olabileceğini de savunuyor. Mars'tan alınan toprak örneklerinin suya tutulduğunu aktaran uzmanlar, bunun su-hidrojen peroksit karışımı kullanan mikrobik organizmaların aşırı su emişi yüzünden "kurumasına veya yanmasına" sebep olmuş olabileceğini belirtiyor.

Uzmanlar, NASA'nın 2007 Ağustos'unda Mars'a gerçekleştirmeyi planladıkları Phoenix projesinin, bu iddialarının araştırılması açısından da iyi bir fırsat olduğunu vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious