Mars'ta mikroorganizma umudu

Mars'ta mikroorganizma umudu.10308
  • Giriş : 22.06.2008 / 22:32:00
  • Güncelleme : 22.06.2008 / 23:33:15

Dünyada olağanüstü zor koşullarda yaşayan mikroorganizmaların olması, NASA tarafından Mars’ın kuzey kutbuna indirilen Phoenix’in de burada benzer yaşam formları bulması ihtimalini düşündürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Portland Devlet Üniversitesi Olağanüstü Koşullardaki Yaşam Biçimleri Merkezinden Kenneth Stedman, Mars’ta bulunması umut edilen yaşam biçiminin mikrobik canlılar olduğunu, orada “küçük yeşil adamlar” bulunmayacağını vurguluyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, “ekstremofiller (extremophiles)” olarak gruplandırılan, dünyadaki olağanüstü koşullarda bile yaşamayı başaran mikroorganizmalara rastlandı.

Bunlar arasında, Şili’de sudan tamamen uzak, kupkuru Atacama çölünde, ABD’deki Yellowstone Milli Parkındaki sıcak su kaynaklarında, Pasifik Okyanusunun, güneşten uzak tabanındaki volkanik dehlizlerde veya aside benzer göl sularında bulunan yaşam formları da var. Bu yaşam formlarına dünyada kayaların içinde, buzullar içine yüzyıllarca sıkışmış durumda kalmış halde bile rastlanabiliyor.

Dünyada yaşamın sürebildiği bu bu bölgelerindeki çevresel koşulların, Mars’ın, Phoenix’in indiği kuzey kutbunun veya güneş sistemindeki diğer gezegenlerdeki bazı bölgelerin “aynası” olabileceği düşünülüyor.

Yüksek dozdaki radyasyon bombardımanına maruz kalan Mars yüzeyinde bu tür bir yaşam biçiminin olmayacağı üzerinde genel bir fikir birliği bulunmasına karşın, yüzeyin hemen 5 cm. altından itibaren mikroorganizmaların bulunabileceği düşünülüyor.

Koşulları, dünyanın kutup bölgelerinin benzeri olduğu düşünülen Mars Kuzey Kutbunda bulunan buz içerisinde mikroorganizma olabileceğine ihtimal veriliyor. NASA 2005 yılında yaptığı açıklamada, Alaska’da buz içerisinde 32.000 yıl boyunca hareketsiz kalmış bakterilerin, buzun çözülmesiyle yaşamlarına devam ettiklerinin belirlediğini açıklamıştı.

Penn State Üniversitesi de bu ayın başında, Grönland’da buzul içerisinde yüksek basınç ve düşük oksijende en az 120.000 yıl kalmış bakterilere, laboratuvarda yeniden hayat vermeyi başardıklarını açıklamıştı.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious