Mars'ta su varmı?

  • Giriş : 28.05.2007 / 16:13:00
  • Güncelleme : 28.05.2007 / 16:38:02

Mars'ta su varlığıyla ilgili yeni bir kanıt ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın 3 yılı aşkın süredir Mars'ta görev yapan robotlardan Spirit, Kızıl Gezegen'in geçmişinde düşünülenden çok daha fazla su olduğunu gösteren en güçlü kanıtları ortaya çıkardı.

Mars keşif programının başındaki Cornell Üniversitesi'nden Steve Squyres yayımladığı açıklamada, robotun Gusev Krateri'nde bir arazi parçasını incelediğini ve toprağın olağan dışı biçimde silis açısından zengin olduğunu tespit ettiğini belirtti.

Squyres, bu kadar çok miktarda silis birikmesi için suyun varlığının gerekli bir unsur olduğuna işaret etti.

"Bu çok önemli bir keşif" diyen Squyres, bulguların orada hala neler olduğunu bilmek için merak uyandırdığını söyledi.

Spirit, daha önce kraterde, sülfür açısından zengin toprağın varlığı, suyun değişikliğe uğrattığı mineraller ve volkanik patlamalar aracılığıyla eskiden su bulunduğu yolunda kanıtlar elde etmişti.

Ancak, son keşfin yüksek silis içeriği yüzünden zorlayıcı olduğunu belirten araştırmacılar, bunun ilkel yaşamın ortaya çıkmasını sağlayacak koşulların oluşabilmesi olasılığını artırdığına işaret etti.

Silis birikintisi veya tortulunun nasıl oluştuğunun hala açık olmadığını belirten bilimadamları, birikintinin, sudaki asit buharlarıyla toprağın karışması sonucu ya da çevredeki sıcak su kaynaklarından gelen suyun oluşturmuş olabileceğini düşünüyor.

NASA tarafından Mars'a 3 aylığına gönderilen robotlar, 3,5 yıla yakın süredir görev yapıyor.

Mars'a 3 Ocak 2004'te inen Spirit ve 24 Ocak 2004'te inen Opportunity, sert iniş, toz fırtınası, sıfırın altında sıcaklık ve kayalık arazide kilometrelerce yol kat etmelerine rağmen hala mükemmel durumda bulunuyor.

Bir golf aracı büyüklüğündeki bu robotlar, bazı yıpranma belirtileri gösterse de bilimadamları bir süre önce ömürlerini tamamladıklarını söyledikleri Opportunity ve Spirit'teki küçük sorunların önemli tehlike oluşturmayacağını düşünüyor.

Yeni yazılımla daha akıllı

Kızıl Gezegen'de 3.5 yıla yakın süredir görev yapan Spirit ve Opportunity, bilgisayarlarına son olarak yüklenen yeni yazılımlarla daha akıllı ve bağımsız hale gelmişlerdi.

Mühendisler, bu yılın başında gönderdikleri yeni yazılımlarla Kızıl Gezegen'deki robotları, daha az insan müdahalesine gereksinim duyacak şekilde daha bağımsız ve akıllı kılmışlardı.

Spirit ve Opportunity, yeni yazılımlarla ayrıca önlerindeki bir engele kısa bir mesafe kala kritik manevra kararı verebilme ve böylece bir engele takılıp kalmama olanağı sağlayan yeni bir yön bulma sistemine sahip olmuşlardı.

Bilimadamları, daha önce her biri golf aracı büyüklüğündeki robotları Yer'den kumanda etmek ve zaman zaman takıldıkları engellerden kurtarmak için uzun süre çaba harcamışlardı.

Yeni yazılımların bilimadamlarına Kızıl Gezegen'in keşfinde önemli zaman kazandırması bekleniyor.

Opportunity, dev Victoria Krateri'nin kenarında aşağıya inmek üzere dolaşırken, Spirit de güney yarı kürede kaya ve toprak örneklerini incelemeyi sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious