Masa başı iş ölüme yol açabilir

Masa başı iş ölüme yol açabilir.16371
  • Giriş : 14.05.2008 / 13:45:00

Fosil yakıtların yol açtığı hava kirliliği ile masa başı işlerin bacaklarda kan pıhtılaşmasına neden olduğu, ölüme yol açabileceği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Masa başında günde 8 saatten fazla çalışanların bacaklarında kan pıhtılaşması riski artıyor.

ABD ve Yeni Zelanda’da yapılan iki ayrı araştırma, fosil kökenli yakıt kullanımının neden olduğu hava kirliliğinin ve uzun saatler hareketsiz kalmayı gerektiren “masa başı işleri”nde çalışmanın, bacaklarda kan pıhtılaşmasına neden olarak ölümlere yol açabildiğini ortaya koydu.

Yeni Zelanda’nın Wellington Hastanesi’nde görevli uzmanlar tarafından yapılan araştırmada, günde 8 saatten fazla masa başında çalışan ve bu 8 saatin 3’ünü, hiçbir esneme hareketi yapmadan geçiren kişilerin bacaklarında kan pıhtılaşması oluşma riskini yüzde 50 artırdığı belirlendi.

Ekonomik sınıf sendromu

Uzmanlar bu kişilerin, uzun mesafeli uçak yolculuklarında uzun süre hareketsiz kalan kişilerde ortaya çıkan ve “ekonomik sınıf sendromu” olarak bilinen rahatsızlığa benzer bir riskle karşı karşıya olduklarını vurguladı.

Bacaklardaki kan pıhtılaşmasının vücudun diğer bölgelerine de sıçrayarak hayati organlara kan akışını engelleyebileceğinin altını çizen uzmanlar, bu tarz işlerde çalışanların gün boyunca fırsat buldukça masalarından kalkarak hareket etmelerini önerdi.

Kan yapışkanlaşıyor

ABD’deki Harvard Üniversitesi’nden uzmanların yaptığı araştırmada da, fosil kaynaklı yakıt kullanımına bağlı oluşan hava kirliliğinin bacaklarda kan pıhtılaşmasına yol açtığı belirtildi.

Harvard’lı uzmanlar, 2 bin kişi üzerinde yürüttükleri araştırmalarında, daha önce kalp rahatsızlıklarına ve felce de yol açtığı bilinen hava kirliliğinin kanı daha yapışkan hale getirdiğini ve bu nedenle kan pıhtılaşmasına yol açtığını vurguladı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious