Masa başında mı çalışıyorsunuz?

Masa başında mı çalışıyorsunuz?.12956
  • Giriş : 12.04.2009 / 10:48:00

'Ofis yaşamında hareketsizlik ve uzun süren çalışma saatleri' nedeniyle ofis çalışanlarına tavsiyeler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Op. Dr. Murat Öztürk, “Ofis yaşamında hareketsizlik ve uzun süren çalışma saatleri” nedeniyle ortopedik şikayetlerin görülebileceğine dikkat çekerek, ofis çalışanlarına tavsiyelerde bulundu.

Daha çok hareket edin. Her bir dosyayı bir başka dolaptan almak gerektiğinde, uzak yazıcıdan çıktıları almak ya da fotokopi çekmek gerektiğinde stajyerleri unutun, kendiniz yapın.
El bileğinizin sağlığı için yastıklı bir mouse pad tercih edin.
Baş önde, omuzlar göğüs kafesinin gerisinde, karın bölgesi gevşemiş, anormal omurga eğrisi ve sıkıntı çeken organlar. Bu oturma şekli “Tekrarlayan Gerilme Yaralanmaları” diyebileceğimiz 'Tendinitis, Tenisçi Dirseği, Aşırı Kullanma, Karpal Tunel” hastalıklarına neden olur.
Ofisteki koltuğunuz-sandalyeniz sizi kucaklamalı, sarmalı 'kollukları' olmalıdır. Alt bel bölgenizi desteklemeli ya da sizin ekstra destekleyiciniz olmalıdır. Yüksekliği ve yatırılabilirliği “ayarlanabilir” özellikte, ayak tabanları yerle tam temas halindeyken, dizlerin 90 derece bükülmesine izin veren yükseklikte olmalıdır.
Ofis rahatsızlıklarının ana nedeni uzun süreler aynı poziyonda kalma ve hareket azlığıdır. Ofiste “Esneme” odaklı hareketler yapılmalıdır.
Yarım saatlik aralar ideal olsa da, saat başlarında el bileği omuz, boyun ve sırt için esneme hareketleri 5 dakikalık aralarda yapılabilir. Her bir esnemeyi 15sn-1dakika süresince devam ettirin.
Omuzlar ve Sırt: Ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek dik bir şekilde oturun. Pozisyonunuzu koruyacak şekilde dirseklerinizi yapabildiğiniz kadar arkaya doğru yavaşça çekin.
Üst Gövde: Sandalyenin ucuna doğru oturup sandalyenin arkasını sıkıca tutun. Kollarınızı kırmayın. Belinizi dik tutup, omuzlarınızı, sırtınızı ve göğsünüzü esnetmek için gövdenizi ileriye doğru çekin.
Bacaklar: Oturun. Ayaklarınızı esnetirken sandalyenin oturma yerini sıkıca tutun ve bacağınızı havaya kaldırın. Bacağınızı yavaşça önce dışarıya doğru, daha sonra geri, orta ve aşağıya doğru hareket ettirin. Bu bacağınızın uyluk kısmını kuvvetlendirir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*