Maskeli soyguncular asker çıktı

  • Giriş : 21.06.2007 / 10:53:00

Operasyonu genişleten polis ikisi kadın 25 kişiyi gözaltına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ümraniye Bulgurlu’da önceki gün yolu kapatarak kuyumcu dükanını soyan yüzleri maskeli çetenin 6 elemanı polisin amansız takibi sonucu Kaynaşlı Gişeleri’nde yakalandı.Operasyonu genişleten polis ikisi kadın 25 kişiyi gözaltına aldı.Çete elemanlarının ikisinin Özel Kuvvetler Komutanlığında asker olduğu ileri sürülüyor. Yakalanan zanlıların İstanbul’da son bir yıl içerisinde yol kapatıp altı kuyumcu soyan maskeli çete olduğu öğrenildi.

İstanbul Üsküdar'da kar maskesiyle yolu keserek bir kuyumcuyu soyan zanlılar Kaynaşlı'da yakalandı. İstanbul polisi başlattığı sürek avı operasyonunda ikisi Özel Kuvvetler komutanlığında görevli askeri personel olmak üzere 25 kişi gözaltına alındı.

İstanbul ve çevre illerde son bir yılda meydana gelen maskeli soygunların failleri olduğu iddia edilen ikisi kadın 25 kişi yakalandı. Gözaltına alınan zanlılar arasında Özel Kuvvetler Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapan iki askerin bulunduğu öğrenildi.

İstanbul Polisini son bir yıldır peşinden koşturan maskeli çete önceki gün Üsküdar Bulgurlu’da gerçekleştirdikleri bir soygunla ortaya çıktı. Sabah saat 10 30 sularında Kübra Kuyumcusu’na gelen yüzleri maskeli çete üyelerinden biri yolu trafiğe kapatırken diğerleride kuyumcu dükkanına girdi. İşyeri sahibi Veysel Bilgin’i silahla tehdit edip kasayı açtıran soyguncular 1000 YTL, 5.5 kilo altın,13 altın saat ile çok sayıda bilezik ve alyansı beraberinde getirdikleri çantaya koyarak kayıplara karıştılar.

Olay yerine gelen polis yaptıkları ilk araştırmada soygunu gerçekleştiren kişilerin kaçmakta kullandıkları aracı tespit ederek helikopter aracılığı ile sürek avına başladılar. Soyguna gerçekleştiren zanlıların daha önce de bu yöntemi kullanarak soygunlar yaptıkları da belirlenince bu olayı çözmekle görevli Asayiş Şube Gasp masası ekipleri de çalışmaya katıldı.

Bu arada kaçan otoyu bulmakla görevli polis helikopteri tespit ettiği eşkale uyan bir aracın TEM otoyolundan Ankara yönüne doğru gittiğini belirledi.

Helikopterle izlendiklerini anlayan soyguncular, Kaynaşlı gişelerinde onlarca polis ve otobüslerle kurulmuş barikatı görünce otomobilden inerek kaçmaya çalıştılar. Ancak kovalamaca kısa sürdü. Soyguncular kıskıvrak yakalandı. Üsküdar'da kuyumcudan alınan altınların büyük bir bölümü otomobilde ele geçirildi. 5 soyguncu İstanbul’a getirilirken, aynı saatlerde Bakırköy, Ümraniye ve Kadıköy semtlerinde belirlenen adreslere baskınlar yapılarak çetenin 2’si kadın diğer 25 üyesi de gözaltına alındı.

Gözaltına alınan zanlıların yapılan kimlik tespitlerinde ikisinin Abdullah Öcalan'ı Kenya'dan Türkiye'ye getirmekle adını duyuran Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yaptığına dair kimlik çıktı. Bunun üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü zanlıların görev yaptığı ileri sürülen birime bir yazı yazarak kimlik teyitleri istendi.

Yapılan araştırmalarda gözaltına alınan zanlıların bu yöntemlerle İstanbul ve çevre illerde bir çok kuyumcu ve işyeri soydukları belirlendi.

Maskeli soyguncular aynı yöntemle soyuyorlar

Kağıthane’de aynı cadde üzerinde bulunan iki kuyumcu dükkanı geçtiğimiz yıl kalasnikoflu ve maskeli 8 kişi tarafından soyulmuştu.Soyguncular aynı yöntemle yolu trafiğe kapatıp uzun namlulu silahla dükkana girdikten sonra işyeri sahibini etkisiz hale getirip 12 kilo altını alarak kayıplara kaçmışlardı.

Polisin çözüm taktiklerine göre soygun yapıyorlar

Maskeli soyguncular geçtiğimiz yıl Kağıthane’deki kuyumcu dükkanını soymaya geldiklerinde beraberlerinde getirdikleri çarafı olay yerinde delil bırakmamak için dükkana serdikleri, soygundan sonrada çarşafı toparlayıp kaçtıkları öğrenildi.

Gazeteport

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious