Massa, İstanbul'da otomobil kullanmak hayli zor!

  • Giriş : 25.08.2007 / 22:05:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 04:06:30

Ferrari pilotu Felipe Massa, “Bu pistte yarışmak kolay; ama İstanbul’da otomobil kullanmak hayli zor.” diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


MEHMET SAKİN
İstanbul'da Formula 1 heyecanı başladı.
İstanbul, üçüncü kez Formula 1'e (F1) ev sahipliği yapıyor. Yarım asırdan fazla bir süre önce İngiltere'de başlayan ve 19 ülkeyi saran F1 yarışlarının heyacanını iki boyunca yakından hissedeceğiz.

Formula 1'de henüz yolun başında olan Türkiye, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) ve F1 yönetimi tarafından belirlenen listede sezonun 5. yarışı olarak yer alıyor. Avustralya, Malezya, Bahreyn ve İspanya Grand Prix'lerinin ardından sezonun 5. ayağı Türkiye GP'si, 11 Mayıs 2008 tarihinde koşulacak. F1, gelecek yıl 16 Mart tarihinde Avustralya'da başlayacak, 2 Kasım 2008'de Brezilya'da sona erecek. Bu yıl F1'in 12. yarışı olarak takvime giren ve bugün sıralama yarışları yapılan F1, İstanbul Park Pisti'nde koşuluyor.

Geçen yıl koşulan sezonun 14. yarışı Türkiye Grand Prix'sini Ferrari'nin Brezilyalı pilotu Felipe Massa kazanmıştı. Kariyerinin ilk pole pozisyonunu kazandığı İstanbul Park'ta yine kariyerinin ilk zaferini elde eden Massa, podyumun en üst basamağına çıkınca gözyaşlarına hakim olamamıştı. Macaristan GP'sinin markalar ve pilotlar şampiyonasındaki durumu değiştirmemesi, dikkatlerin Türkiye'deki yarışa yoğunlaşmasına yol açmıştı. Sezonun 14. yarışını birinci bitiren Massa, sonucun kendisi için muhteşem olduğunu söylemişti. Massa, yarış sonrası düzenlenen basın toplantısında gözyaşlarına da hakim olamazken aldığı sonuca kadar çok sıkı çalıştığını belirtti: “Geriye baktığımda yaptığım her şey ve aldığım derece beni mutlu ediyor. Kazandığım için mutluyum. Büyük duygular yaşıyorum. Birinci olmak da rüyanın gerçekleşmesi gibi.”

Önceki gün basın mensuplarıyla İstanbul Park'ta görüşen Brezilyalı pilot Felipe Massa, aradan geçen süreye rağmen İstanbul'un kendisinde özel bir yerinin bulunduğunu yineledi. Araçların kullandığı teknolojiden yapılan çalışmalara kadar birçok konuda soruları cevaplandıran Massa, İstanbul trafiğini karmaşık buluyor. Massa, F1 pilotları olarak kendilerini sürekli geliştirmek zorunda olduklarını belirterek, “Her saniye kendimizi yetiştirmek zorundayız. Bu yetiştirme çalışmalarını daha çok simülatörlerle yapıyoruz. Gerçek bir yarış gibi olmuyor; ama büyük faydasını görüyoruz. Gerçekliği çok yüksek olan simülatörler mükemmel. Şahsi hayatımda bilgisayar oyunları da oynuyorum; ama bunlar beni yarışmacı olarak geliştirmiyor. Sadece oyun oynamış oluyoruz. Hiçbir oyun simülatörlerin yerini tutmuyor.” dedi.

Yarışı kazanmak için teknoloji çok önemli

Araçlarda 'telemetri' olarak isimlendirilen bir teknolojinin bulunduğundan bahseden Ferrari pilotu Massa, “Telemetri F1 araçlarının adeta beyni gibi. Pilotlar araçları kullanırken meydana gelen her türlü bilgi telemetriye kaydediliyor. Buna pilotun nefes alıp vermesi de dahil. Bu veriler, aynı pistte yarış yapılırken motorun yapımından aracın dizaynına kadar birçok alanda kullanılıyor. Aslında yarışı kazandıran en önemli etkenlerden birisi teknolojinin yoğun olarak kullanılması. Bu bilgiler yalnızca F1'de toplanıp F1 araçları için de kullanılmıyor. Tüm motor sporlarında araçların gelişimine katkıda bulunuluyor. Eğer bu bilgiler olmasa yarış kazanmamız daha zor olur. Kendimizi bu kadar geliştirmemizin, gelişmelere adapte olmamızın altında teknoloji yatıyor. Teknoloji sayesinde arabaya ve kendimize her gün yeni tecrübeler katıyoruz. AMD'nin katkısı da sadece yarış esnasında olmuyor. Öncesinde elde edilen bilgilerin işlenmesine de büyük katkıları var. AMD adeta Ferrari'nin beyni konumunda. İşleri kolaylaştırmasının yanı sıra, hızlı düşünme ve araçla ilgili her şeyi daha hızlı geliştirmemizi sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Kariyerinin ilk pole pozisyonunu Türkiye GP'sinde kazanan Massa, İstanbul pistini çok sevdiğini ifade ediyor. “İlk zafer kazandığım pist olduğu için önemsiyorum.” diyen Massa'nın İstanbul ile ilgili düşünceleri şöyle: “İlk zaferimi İstanbul'da, bu pistte aldığım için benim için unutulmaz, özel bir yeri var. Ayrıca İstanbul'un pistindeki zorlu virajlarını ve yapısını da çok önemli buluyorum. Rekabete çok açık, mücadele etmemizi gerektiren bir pist yapısı var. Ben diğer ülkelerdeki sert virajları olan pistleri de çok seviyorum. Sürücünün fiziksel olarak sınırlarını zorluyor. Onun için bu pistte araç kullanmaktan büyük zevk alıyorum. 3 yıl önce ilk defa yarıştığımda o zaman Ferrari'de değildim ama iyi bir başlangıç olarak 7. sırada bitirmiştim. Kullandığım araç şimdiki kadar hızlı değildi. Bu yarışta iyi bir performans yakalamayı hedefliyorum.”

Teknolojiye ilgi gösteren Felipe Massa, teknoloji basınının temsilcileriyle yaptığı görüşmede web sitesi www.felipemassa.com'dan da bahsediyor. Kendisine yöneltilen soruların birçoğunu cevaplandırmaya çalıştığını ifade eden Massa, hayranlarını yarışları ve hayatı hakkında bilgilendirme ihtiyacı hissettiğini anlatıyor.

'Schumacher'den çok şey öğrendim'

Polemik sorulardan uzak kalmaya çalışan Massa, her takımın 1 numaralı pilotu olmasına rağmen Ferrari'de kimin 1'inci pilot olduğunun belli olmadığı yönündeki soruya şöyle cevap veriyor: “Bizde 1 numaralı pilot yok. Bunun faydasını görüyoruz. Puanlarımız takım arkadaşım Kimi Raikkonen ile birbirine çok yakın. Dolayısıyla bu durum bizi daha rekabetçi davranmaya itiyor. Diğer takımlarda da puanlar birbirine yakın. Bu da rekabeti kamçılıyor. Başarı için daha çok mücadele etmiş oluyoruz.”

Ferrari'nin efsane pilotu Michael Schumacher'den birçok şey öğrendiğini söyleyen Massa, takım arkadaşından şöyle bahsetti: “Onunla ve çalışma arkadaşlarıyla çalışmak, takım arkadaşlığı yapmak çok önemli bir tecrübe. Onun yerini yakın zamanda birilerinin doldurabileceğini düşünmüyorum. Kariyerimde ve başarımda da Schumacher'in etkisinin büyük olduğuna inanıyorum. Her zaman takdir ettiğim önemli bir insan oldu.”

İstanbul trafiği ile ilgili soruya 'karmaşık' diye cevap veren Ferrari pilotu Massa, ülkesinde, özellikle St. Paulo şehrinde de trafiğin karmaşık ve zor olmasına rağmen İstanbul'un trafiğinin oradakinden daha çetrefilli olduğunu söyledi. Massa, “Allah'tan benim aracımı kullanan bir şoförüm var da strese girmiyorum. İstanbul'da şehir trafiğinden çok pistlerde araba kullanmayı tercih ederim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious