Massa'nın ödülü Talat'tan

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından Formula 1’in Türkiye ayağı bu yıl ilklere sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Organizasyonu yapan ülkenin değil de başka bir ülkenin yetkililerinin ödül vermesi Formula 1 tarihinde ilk olarak değerlendiriliyor. Alınan bilgilere göre fikir TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan çıktı. Konuyu Dışişleri Bakanlığı ile de müzakere eden Hisarcıklıoğlu, birkaç kez telefonla görüştüğü Formula 1 Başkanı Bernie Ecclestone’u ikna etmeyi başardı. Uygulamaya konulan plana İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş da destek verdi. Hisarcıklıoğlu, engelleneceği endişesiyle konuyu daha önce duyurmadıklarının altını çizerken, “Bu olay, diplomatik anlamda KKTC’nin 203 ülkede tanınması açısından elde edilen önemli bir başarıdır.” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın Formula 1 yarışında birincilik ödülünü vermesinin günler öncesinden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından planlandığı öğrenildi. Yarışa 2 gün kala ödülü kimin vereceğini soran Formula 1 patronu Bernie Ecclestone’a Hisarcıklıoğlu’nun cevabı “1. belli değil ama 2.’ye ben, 3.’ye Murat Yalçıntaş verecek.” oldu. Hisarcıklıoğlu yarış günü “Ödülü KKTC lideri Talat verecek.” deyince Ecclestone itiraz etti. Formula 1 yarışlarında birinci gelen pilota ödülü organizasyonun yapıldığı ülkenin devlet yetkilisi veriyor. Ecclestone, ayrıca KKTC’nin tüm devletler tarafından tanınmadığı gerekçesini öne sürerek karşı çıktı. Hisarcıklıoğlu’nun çabaları sonucu FOA Başkanı ikna olunca ödülü Talat verdi. Ödül sürprizi ile 203 ülkede yayınlanan yarışmada tüm ekranlarda Talat yer alırken, altyazıda ‘KKTC Cumhurbaşkanı' diye yazdı. Yarışmayı dünya çapında izleyen 2 milyara yakın kişi ödül törenine tanıklık etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Massa'nın ödülünü Talat'ın vermesinin kendi fikri olduğunu, tartışma ve engelleme girişimi olmaması için yarış başlayıncaya kadar bunu hem Talat'tan hem de Formula yöneticilerinden sakladığını bildirdi. Ödülü Talat'ın verişinin perde arkasını anlatan TOBB başkanı, Başbakan Tayyip Erdoğan geçen salı günü, bir misafiri olacağı için yarışlara gelemeyeceğini bildirince Talat'ı yarışlara davet etmiş. “Ödülü Talat'ın vermesini düşündüm; fakat açıklamadım. Kendisine dahi söylemedim. Açıklasaydım işin içine siyaset girecekti, verir veremez tartışması olacaktı, yarışlar başlayıncaya kadar sakladık.” diyen Hisarcıklıoğlu, yarışlar başlarken, Talat'a teklif götürmüş. Talat ise “Sizin için uygunsa olur; ancak sizi sıkıntıya sokmayayım.” cevabını vermiş. Formula yöneticilerinin bir akşam önceden yarışın galibine ödül verecek ismin belirlenmesini istediğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Protokolden kimin gelip gelmeyeceği belli değil.” dediğini aktardı. Hisarcıklıoğlu, Formula yöneticilerine ödülü Talat'ın vereceğini yarışlar başlarken söylediklerini kaydetti.

Putin’e de sürpriz yapmıştı

Hisarcıklıoğlu, olayın diplomatik anlamda KKTC’nin 203 ülkede tanınması açısından elde edilen önemli bir başarı olduğunu kaydetti. Uluslararası camiada yankı bulacak bu adımın yeni bir tartışma doğurabileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Bu tartışma KKTC’nin yararına olacak.” dedi. TOBB başkanı, AB sürecinde, Kıbrıs'ın yoğun olarak tartışıldığı 2003 yılında KKTC'ye bir çıkarma yaparak dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a açık destek verdiklerini de hatırlattı. KKTC'ye verdiği desteği benzer bir sürprizle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önünde gerçekleştirdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “1,5 sene önce, Putin'in önünde, yanıma aldığım Kıbrıs Sanayi Odası Başkanı'na konuşma yaptırdım. Orada da yine önceden tasarlamıştım, böylece ambargonun kaldırılması isteği Putin'in önünde dillendirilmiş oldu. Putin de buna karşılık destek vereceğini açıkladı. Bir hafta sonra, Güney Kıbrıs Rum kesimi bakanları soluğu Moskova'da aldı.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious