Masum Türker'in başkanlığı bırakma şartı

Masum Türker'in başkanlığı bırakma şartı.9230
  • Giriş : 02.06.2009 / 14:50:00

DSP Genel Başkanı ve Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Genel Başkanı Masum Türker başkanlığı bırakma şartını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


DSP Genel Başkanı ve Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TURMOB) Genel Başkanı Masum Türker, TÜRMOB'un sürdürmekte olduğu iki proje bulunduğunu, onlar tamamlandığı ve meslek arkadaşları uygun gördüğü anda TÜRMOB başkanlığını bırakabileceğini bildirdi.

Türker, TÜRMOB'un Sheraton Otelinde düzenlenen Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 78 oda örgütlenmesine sahip olmanın gururunu ve sevincini yaşadıklarını söyledi.

TÜRMOB'un yeni yasal düzenlemesine göre yakında bazı büyük ilçelerde de oda kuracaklarını belirten Türker, ''biz her gün genişleyen hem meslek olarak hem de mesleğin ifa ettiği ilke olarak büyüyen bir örgütüz'' dedi.

TÜRMOB'un Türkiye'de, hem işadamları hem kamuoyu ve devlet üçgeninde ''hakem'' olarak görev üstlendiğini ifade eden Türker, birliğin devlet açısından vergi kayıplarının önlenmesinde, kamuoyu açısından sağlıklı, maliyeti düşük ve ciddi bir katma değer yaratmasından, işletmeler açısından hakları korumak noktasında rol aldığını kaydetti.

Bu yüzden mesleklerinin ''ekonominin pratiği'' olduğunu belirten Türker, dünyada yaşanan global krizin aşılması konusunda da mesleğin önemli bir role sahip olduğunu dile getirdi.

Kendilerinin küresel krizin aşılması için de çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Türker, önümüzdeki günlerde bu konuda hazırladıkları taslak kriz raporunu açıklayacaklarını bildirdi.

Toplantı, Türker'in açılış konuşmasının ardından basına kapatıldı.

SORULAR

Toplantı öncesinde de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türker, bir gazetecinin, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün parti kuracağına ilişkin haberleri anımsatması üzerine, Türkiye'de herkesin siyasal örgütlenme ve ifade özgürlüğünü kullanma hakkı bulunduğunu, bir tek baraj meselesinin siyasal örgütlenme ve ifade özgürlüğünü kullanmada en büyük handikap olduğunu söyledi.

Sarıgül'ün kendilerini yerel seçimler öncesi ziyaret ettiğini ve kendilerinin onu ''bağırlarına bastıklarını'' ifade eden Türker, parti kurmak istediğini gazetelerden öğrendiğini, bu konuda kimseyi zaten engellemeyeceklerini belirtti.

Sarıgül'den kendilerine bu konuda henüz bir talep gelmediğine işaret eden Türker, (böyle bir talep gelmediği sürece bizim partimizin değerli elemanlarından biridir. Eğer böyle bir yolda gidiyorsa başarılar dileriz, Türkiye'ye yeni bir parti katılır'' dedi.

TÜRMOB BAŞKANLIĞINA DEVAM MI?

DSP'nin Genel Başkanı olmasının ardından TÜRMOB Genel Başkanlığını bırakıp bırakmayacağına ilişkin bir soru üzerine de Türker, hukuki olarak kendisinin TÜRMOB Genel Başkanlığını ya da herhangi bir sivil toplum örgütünün başkanlığını yapmasına bir engel bulunmadığını söyledi.

TÜRMOB'da görev arkadaşlarına da, TÜRMOB'un kendi iç yapısı ve dengelerine uygun gördükleri anda görevi bırakacağını söylediğini anlatan Türker, TÜRMOB'un mevcut durumda sürmekte olan 2 projesinin bulunduğunu kaydetti.

Bunlardan birinin yeniden yapılanma projesi olduğunu, zaten kendisinin o amaçla başkan olduğunu, ikinci olarak da TÜRMOB'un vermiş olduğu ruhsatların dünya standartlarında akreditasyonu ile ilgili proje geliştirdiklerini ifade eden Türker, şöyle devam etti:

''Onlar tamamlandığı anda arkadaşlar herhalde beni affederler. Beraber geldiğimiz arkadaşları yanlız bırakamam. Onlar istediği gün benim boş istifam zaten onlarda var, görevi her an bırakmaya hazırım. Arkadaşların hepsi bu projelerin tamamlanmasını bekliyorlar. TÜRMOB' un kuruluşundan beri görev alan grupların içinde ben de varım. TÜRMOB'un yönetiminde olsam da olmasam da var olmamı sağlayan mesleğime her türlü desteği vermeye hazır olacağım.''

DSP Genel Başkanı olarak seçilmesinin ardından Rahşan Ecevit'i ne zaman ziyaret edeceğinin sorulması üzerine de Türker, başkanlık divanı toplantısının ardından, Rahşan Ecevit'in uygun göreceği yer ve zamanda kendisini ziyaret edeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*