Masum vatandaşı böyle PKK'lı yaptı

Masum vatandaşı böyle PKK'lı yaptı.15179
  • Giriş : 19.11.2008 / 16:23:00

1999'da Almanya’da gerçekleştirilen Nevruz kutlaması haberini çarpıtarak, kutlamaya katılan masum vatandaşı Hürriyet Avrupa böyle PKK’lı ilan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hürriyet Avrupa sorumsuz habercilik örneğine bir yenisini daha ekledi. Kürt kökenli Fuat A.'yı önce PKK'lı ilan etti. Hakkında soruşturma açılan Fuat A'nın hukuki çabalarını görmezden geldi. Alman Başkan yardımcısı Mrek'i PKK'ya yakınlıkla suçladı ve Almanya'da yayın yapan Türk basını adına bir utanca neden oldu. Almanya'da, yabancı basın tarihinde bir ilke neden olup Alman Basın Konsey'inden ihtar aldı.

Fuat A. Kürt kökenli bir Alman vatandaşı... 20 Mart 1999 yılında Almanya'da yapılan Nevruz gösterisine katıldı. PKK yandaşlarının kutlamaları, ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılma gösterisine çevirmesi sonucunda, gösteriye katılan 2 bin kişiden 60 kişi hakkında soruşturulma açıldı. Soruşturma açılanlar arasında Fuat A.'da vardı.

Hakkında soruşturma açılan Fuat A.; Alman polisine başvurarak haksızlığa uğradığını ve PKK terör örgütüyle hiçbir bağlantısı olmadığını belirtmesine rağmen sonuç alamadı.

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler Başkanı SPD'li Heidrun Mrek yardım istedi. Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler Başkanı SPD'li Heidrun Mrek, kendinden yardım isteyen Fuat A. için; NRW Adalet Bakanı Behrens'e bir mektup yazarak, Fuat A.'nın haksız yere takibata uğradığını savundu.

Alman basınında bu 3 sayfalık mektup yankı buldu. Konuyu 5 Eylül 1999 tarihinde gündemine taşıyan Focus dergisi 'İyi bir dost için rica' başlığıyla yayınladığı haberde; 'Heidrun Mrek'in, Adalet Bakanı Behrens'e yazdığı mektubu kastederek, Fuat A. için ricacı olduğuna değindi.

Konuyu bir gün sonra gündemine taşıyan Hürriyet Avrupa, 6 Eylül 1999 tarihli gazetesinde haberi 'PKK'lıya aracı oldu' başlığıyla yayınladı.

Hürriyet Avrupa'nın haberinin içeriğinde, 'Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler Başkanı SPD'li Heidrun Mrek'in NRW Adalet Bakanı Behrens'e bir mektup yazarak hakkında soruşturma açılan PKK'lı için ricacı olduğu bilgisine yer verildi.

Hürriyet haberi çarpıtırken Fuat A.'yı önce PKK üyesi ve sempatizanı olarak ilan etmiş, Nevruz kutlamalarına katılan Fuat A'yı 'PKK toplantısına katıldı' biçiminde çarpıtmış, polisteki ifadesinin de değiştirildiği iftiralarına yer verdi.

Hürriyet'in iftira haberi karşısında şaşkına dönen Fuat A., tüm girişimlerine rağmen Hürriyet'in haberi düzeltmesini sağlayamadığını söylüyor…

Son çare olarak Alman Basın Konseyi'ne başvuran Fuat A. haberin yayınlanmasından tam 3 ay sonra Hürriyet Avrupa'da 6 Şubat 2000 tarihinde bir tekzip yayınlatmayı başarabildiğini söylüyor.

Alman Basın Tarihinde bir ilk

Alman Basın Konseyi'ne başvurusu olumlu sonuçlanan Fuat A. Almanya tarihinde bir ilkin gerçekleştiğini, ilk defa Almanya'da yabancı bir gazeteye ihtar verildiğini belirtiyor.

Hürriyet'in bu haberi karşısında Alman Basın Konseyi'nin verdiği karar Türk basınında da yankı bulduğuna değinen Fuat A., 26 Kasım 1999'da Sabah Gazetesi'nin durumu 'Alman Basın Konseyi'nden Hürriyet'e ihtar' şeklinde duyurduğunu da belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*