Matematik dersi oyun projeleriyle sevilecek

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim okulları arasında düzenlediği projeyle öğrencilerin kâbusu olan matematik dersini sevdirmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

30 ilden öğrencilerin katıldığı 'Bu Benim Eserim' adlı proje yarışmasıyla matematiği sevdiren ve ilginç hale getiren fikirler ortaya çıkarılıyor.

Erzincan'ın da 6 projeyle katıldığı yarışmada Özel Otlukbeli İlköğretim öğrencilerinin hazırladığı "Pisagor Teoremi ile Oyun" adlı eser büyük ilgi gördü. Bu projeyle hayal güçlerinin zenginliğini ortaya koyan öğrenciler, geometride öğrencilerin anlamakta güçlük çektikleri konuların başında gelen Pisagor Teoremi, oyunla anlaşılır ve zevkli bir hale dönüştürülüyor.

Materyal olarak tahtadan yapılan geometrik şekiller üzerinde oynanan oyun ile formülleri ezberleme sıkıntısı ortadan kalkıyor. Hazırlanan projeleri yeni müfredat sistemini destekler mahiyette olduğu açıklayan Özel Otlukbeli İlköğretim Okulu Müdürü Süleyman Diker, "Genelde öğrenciler arasında sevilmeyen ders olarak bilinen matematik, geliştirilen projeler ile hem öğrencilerin bu derse ilgisini artırıyor hemde yapılan projeler ile öğrencilerin matematik dersini rahatlıkla anlamasını ortaya koyuyor." şeklinde açıklamada bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious