Matkapla kafasını delip çocuğu kurtardı

Matkapla kafasını delip çocuğu kurtardı.16755
  • Giriş : 20.05.2009 / 23:25:00

Avustralyalı bir doktor, hastanede gerekli donanım bulunmadığı için 13 yaşındaki bir çocuğun kafatasını matkapla delerek içeride biriken kan pıhtılarını temizledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBC'nin haberine göre, 13 yaşındaki Nicholas Rossi bisikletten düşüp kafasını çarpmıştı. İlk dakikalarda birşeyi yok gibiydi. Ancak eve geldikten sonra annesi kafasında bir şişlik olduğunu fark etti ve Nicholas'ı hastaneye götürdü. Hastaneye geldiğinde Nicholas'ta geçici bilinç kaybı başlamıştı. doktor Rob Carson, kafatasını delip içeride biriken ve beyne baskı yapan kan pıhtılarını bir an önce boşaltması gerektiğini fark etti. Ancak hastanede bu operasyon için gerekli ekipman olmadığı gibi, Carson da daha önce böyle bir operasyon yapmamıştı.

Nicholas'ın kafatasını matkapla delmeye karar verdi ve danışmak için başkent Melbourne'deki büyük bir hastaneyi aradı. Buradaki tecrübeli bir beyin cerrahından kafatasını hangi noktadan delmesi gerektiği, deliğin derinliği gibi hassas konularda bilgi aldıktan sonra da operasyonu başarıyla gerçekleştirdi. Nicholas'ın babası ameliyat sonrasında yaptığı açıklamada Rob Carson'ın, oğlunun hayatını kurtardığını belirtti. doktor Carson ise bunun kişisel bir başarı olarak görülmemesi gerektiğini, sadece görevini yaptığını kaydetti.

Nicholas ise Carson'ın matkapla yaptığı bu ilk müdahalenin ardından, uçakla Melbourne'deki tam teşekküllü bir hastaneye sevk edildi. 13'üncü yaş gününde taburcu olan Nicholas'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*