Matthew Bryza'dan Gürcistan'a çağrı

Matthew Bryza'dan Gürcistan'a çağrı.13479
  • Giriş : 10.05.2008 / 20:40:00
  • Güncelleme : 10.05.2008 / 19:20:47

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, özerk bölge Abhazya'nın başkenti Suhumi'deki temaslarında , Gürcistan ve yerel yönetimin görüşme masasına yeniden oturması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bryza, bugün Gürcistan'a bağlı ayrılıkçı bölge Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagaşp ve Dışişleri Bankanı Sergey Şamba ile görüştü. Brazy, Abhaz yetkililer ile görüşmesinde, "Gürcistan ve Abhazya arasındaki barış görüşmelerine yeniden başlamanın önemli olduğu düşünüyorum" dedi. ABD'li yetkili Gürcü-Abhaz bölgesindeki durumu gergin olarak adlandırarak, "Bölgede durum gergindir ve bütün dünya buradaki gelişmeleri takip ediyor. Ama her gergin durum için bir çözüm yolu bulunabilir." diye konuştu.

Bagaşp ise görüşme sırasında bütün sorunları görüşme masasında çözmeye hazır olduğunu belirterek, "Bunun için önce yapılacak anlaşmanın uygulanması için gerekli şartlar oluşturulmalıdır." dedi.

Gürcistan -Abhazya arasındaki barış görüşmeleri, Gürcistan'ın 2006 yılında Kodor Deresi'nde askeri operasyon başlatması ile durmuştu.

Sovyetleri Birliğinin çöküşünün ardından Gürcistan'a bağlı olan Abhazya bölgesi bağımsızlığı ilan etmişti. Gürcistan askeri, 1992'de Abhazya'ya girmiş ve burada direniş ile karşılaşmıştı. Gürcistan'ın Abhazya bölgesindeki kontrolünü kaybetmesi ile sonuçlanan çatışmalar, 30 Ağustos 1993'de sona ermişti. O tarihten bu güne Abhazya kendi bağımsızlığını için uğraşıyor. Ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığı henüz hiçbir devlet tarafından tanınmadı. Gürcistan Abhazya'yı ülkenin bir parçası olarak görüyor ve geniş özerklik teklif ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious