Mavi Tünel Projesi'nde sona gelindi

Mavi Tünel Projesi'nde sona gelindi .20027
  • Giriş : 01.07.2007 / 14:35:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 14:49:52

Gül'ün katılımıyla açılacak olan Mavi Tünel Projesi'nde son aşamaya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün katılımıyla açılacak olan Mavi Tünel Projesi'nde son aşamaya geldi. AK Parti Konya Milletvekili Muharrem Candan, projenin geldiği son aşamayla ilgili düzenlediği bilgilendirme toplantısında Mavi Tünel Projesi'nin 6 Temmuz günü açılacağını, projenin Konya Ovası ve Orta Anadolu Sulama Projesi için bir dönüm noktası olacağını ifade etti. Yıllardır süren Projeyi Başbakan ve Enerji bakanının verdiği destekle hız kazandırdıklarını ve bu sayede açılışını yapacaklarını ifade eden Candan, projenin yıllardır Konyalı çiftçinin hayali olduğunu kaydetti. Candan, "Konya'nın havza dışından su getirerek Mavi Tünel'e hız verdik. Bu projenin en kısa zamanda suya hasret Konya topraklarının suyla buluşması nihayetinde bereketi de beraberinde getireceğini" dile getirdi.

Küresel ısınma ve kuraklık sadece Konya'nın değil tüm Dünya'nın sorunu olduğunu belirten Candan, çölleşmenin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla bu güne kadar Mavi Tünel, Suğla ve Gembos Derivasyonu gibi projelerin dışında ek projelerinde olduğunu ifade etti.

Candan, Mavi Tünel Projesiyle çiftçiyi devlete yük gören, çiftçiyi millete suçlu gösteren tarım alanını sınırlayan bir yaklaşım değil, aksine çiftçiyle birlikte acil çözüm arayan üretimi arttırma gayretinde olan bir proje olduğunu söyledi. Sulamayla birlikte ekim alanının genişleyeceğini daha verimli tarım yapılabileceğini belirten Candan, "Konya'nın 50 yıl sonra çölleşmemesi için Mavi Tünel ile birlikte havzamız içinde suyun israf edilmemesi ve verimli kullanılması gerekir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious