Mayın için bir teklif de TÜSKOOP-BİR'den

Mayın için bir teklif de TÜSKOOP-BİR'den.9336
  • Giriş : 10.06.2009 / 14:36:00

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜSKOOP-BİR) Başkanı Halis Uysal, Suriye sınırında mayından temizlenecek arazilerin işletmesinin sulama kooperatiflerine verilmesini önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Uysal, düzenlediği basın toplantısında, mayından temizlenecek arazilerin kullanımı ile ilgili önerilerini anlattı, ayrıca, sulama kooperatiflerinin elektrik borçları yüzünden pompalarını çalıştıramaması nedeniyle yaşanan sulama sorunu hakkında bilgi verdi.

Devletin, mayınlı arazilerdeki mayını hangi şirkete temizlettirirse temizlettirsin, arazilerin işletmesini bölgede kurulacak sulama kooperatiflerine vermesi gerektiğini vurgulayan Uysal, arazilerin bölgedeki çiftçiye dağıtılması ve işletmesinin de bu çiftçilere bırakılması halinde, bu araziden beklenen verimin sağlanmasının mümkün olmadığını öne sürdü.

Türkiye'de ortalama işletme büyüklüğünün 60 dekar olduğuna işaret eden Uysal, devletin 176 bin kilometrekaresi tarıma uygun bu araziyi çiftçilere dağıtması halinde 2 bin 881 işletmenin kurulmasının söz konusu olacağını belirterek, şöyle konuştu:

''Bölgede 2,3 milyar metreküp gibi çok zengin yeraltı suyu potansiyeli var. Merkez Birliği olarak bu topraklara en yakın yerlerde yaşayan ve ekilecek toprağı olmayan ya da verimli üretim için yeterli topraktan yoksun çiftçilere sulama kooperatifleri kurdurarak, bu arazilerin işletmeye açılmasını sağlamak istiyoruz. Kooperatifçiliğin Ortak Tarım işletmesi Modeli sayesinde toprakta fiziki planlama yapılarak, tespit edilecek ürün deseni ile çok daha verimli bir tarım yapılabileceğini düşünmekteyiz. Bu toprakların münferit, tekil işletme yöntemleriyle tasarrufunun hem su kaynaklarının kullanımında hem de ürün çeşitliliğinde verimsizliklere ve birçok diğer soruna yol açacağı kanaatindeyiz. Tek tek çiftçiler üretim planlaması yapamaz. Her tarlaya bir traktör almak, sadece israfa yol açar. Teknoloji kullanımı mümkün olmaz. Bu yöntemle bu arazilerin işletilmesinden beklenen yarar sağlanamaz. Eğer toprakların işletmesi kurulacak 150-200 kooperatife verilirse, tarlalar arasındaki sınır kalkar, büyük işletmeler kurulur, modern tarım teknikleri kullanılır, verim artar. Bu yöntem benimsenirse, sulama kooperatifleri olarak mayın temizlemeye biz de gereken desteği veririz.''

Toplantıda, Suriye'nin sınırdaki arazileri yeraltı suyu ve basınçlı sulama yöntemi ile sulaması nedeniyle bölgedeki arazinin yemyeşil, Türkiye tarafındaki arazinin ise boş toprak olarak göründüğü fotoğrafları da gazetecilere gösteren Uysal, arazilerin işletmesinin, mülkiyeti devlette veya vatandaşta olmak üzere kooperatiflere verilmesi halinde toprak reformunun da gerçekleştirilmiş, arazilerin parçalanmasının önlenmiş olacağını kaydetti.

-SULAMA KOOPERATİFLERİNİN 2,1 MİLYAR LİRALIK ELEKTRİK BORCU-

Sulama kooperatiflerinin, yeraltından suyu pompalarla çektiğini, bu nedenle kullandıkları elektrikten dolayı, 900 milyon lirası anapara olmak üzere toplam 2 milyar 159 milyon lira borçlarının bulunduğunu bildiren TÜSKOOP-BİR Başkanı Halis Uysal, bu borç nedeniyle sulama dönemi geldiği halde pompaların kapalı olduğunu söyledi. Bunun tarımsal üretim açısından bir risk olduğunu vurgulayan Uysal, elektrik borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda uzun süredir hükümet yetkilileri ve ilgili kurumlarla görüştüklerini belirterek, şu bilgiyi verdi:

''En son Nisan ayında yaptığımız görüşmede, borcun anaparasının yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla pompalara elektrik verilmesi, kalan borcun da 3'er aylık taksitlerle 3 yılda ödenmesi konusunda mutabakat sağlandı. Ancak TEDAŞ, bu konuda henüz bölge birliklerine taşra teşkilatlarına bilgi vermedi. Daha sonra, tarımda kullanılan elektriğin fiyatında yüzde 30 indirim yapılması, faizlerin silinerek ana paranın 3 yılda, yıllık 2 taksit halinde ödenmesi yönünde bir formül geliştirildiğini öğrendik. Bu konuya ilişkin kararnamenin Başbakan'ın onayına sunulduğu söyleniyor. Birliğe bağlı 2 bin 500 kooperatifteki 780 bin çiftçi büyük beklenti içinde. Bu konunun en kısa sürede açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz. TEDAŞ'ın bu konuda, yarın, yönetim kurulundan karar çıkartacağı söyleniyor. Sulama dönemi başladı ve çiftçi sıkıntıda.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*